Građani EU nezainteresovani za junske parlamentarne izbore

Radiosarajevo.ba
Građani EU nezainteresovani za junske parlamentarne izbore

Evropski parlament je objavio studiju o tome koliko su građani Evropske unije informirani o evropskim izbora 7. juna. Rezulat je poražavajući: Zanimanje je izuzetno malo.

Samo 16 posto građana Evropske unije zna da se u junu uopšte i bira novi Evropski parlament. Istraživanja, koja su provedena prije pola godine, pokazuju da je 8 posto upitanih znalo za termin izbora. Dakle, slabo se priča o tome da će početkom juna 375 miliona građana sa pravom glasa izabrati 736 zastupnika Evropske unije.

U januaru i u februaru ove godine oko 27.000 građana je u takozvanom „Evropskom barometru“ upitano šta uopšte zna o izborima. Samo 34 posto njih je u februaru kazalo da će najvjerovatnije izaći na izbore. Godinu dana ranije taj procent je bio veći. 15 posto upitanih je već za vrijeme provođenja ankete znalo da neće izaći na izbore. 53 od stotinu građana je kazalo da ih to ne zanima, tako da se može računati s tim da odziv birača na junskim izborima neće preći brojku od 50 posto. Naravno, to se ne dopada evropskom zastupniku njemačkih socijaldemokrata Jo Leinenu:

„50 posto sudionika bi bio minimalni cilj. Mi se sada vrtimo oko 45 posto. Ako se bude odvijalo tako loše, moglo bi ih biti još i manje. Tu se moraju oglasiti sva zvona za uzbunu.“

Građani očekuju više od Evropske unije

Na izbore 1979. je izašlo 62 posto građana, a 2004., dakle na posljednjim izborima, svega 45 posto. U Njemačkoj je odziv birača bio još i manji. Jedan od razloga zbog čega građani nemaju baš previše interesa da izađu na izbore je i gubitak povjerenja u sve evropske institucije. Građani naime više očekuju od Evropske unije: prije svega po pitanju zaštite potrošača, te zaštite od kriza. Britanski zastupnik u Evropskom parlamentu iz redova liberala Graham Watson se ipak nada da će odziv biti veći:

„Većina naših građana oko sebe vidi svijet pun opasnosti i smatra da će evropska solidarnost biti sve važnija.“

Evropski parlament je nedavno proveo informativnu kampanju koja je prije svega bila usmjerena na mlade. Upravo tu je zanimanje za evropske institucije izuzetno malo. Kada govori o tom zabrinjavajućem trendu, zastupnik SPD-a Jo Leinen je samokritičan:

„Političke klase ne čine dovoljno kako bi se u kontinuitetu, dakle i u periodu od pet godina između izbora, sa javnošću diskutiralo o evropskoj politici. Sada, četiri nedjelje prije predstojećih izbora – to je premalo vremena. Ljudi su sada pretrpani informacijama i ne žele to da slušaju.“

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije