Godina globalnih sukoba, nemira i preokreta: Šta je 2024. godina donijela čovječanstvu?
Godina 2024. ostat će upamćena po dramatičnim političkim previranjima i ratovima koji su oblikovali globalnu scenu. Ova godina bila je svjedok eskalacije dugotrajnih sukoba, stvaranja novih saveza, ali i dublje polarizacije među ključnim svjetskim silama, te približavanja nuklearnoj kataklizmi. Ratovi, krize i političke odluke izazvali su posljedice koje će se osjetiti u godinama koje dolaze.
Izraelske invazije i strah od regionalnog sukoba
Pojas Gaze postao je poprište brutalne izraelske invazije nakon što je Hamas 7. oktobra 2023. godine izveo veliki napad na teritorij Izraela u kojem je prema izraelskim izvorima živote izgubilo oko 1.200 ljudi. Izrael je odgovorio pokretanjem najveće vojne operacije posljednjih decenija, uključujući kopnenu invaziju koja je neselektivno napadala ciljeve diljem opkoljene enklave, uništivši cijele gradove i ubivši više od 45.000 Palestinaca. Prema nekim procjenama broj poginulih je znatno viši i uveliko prelazi 100.000.
Osim invazije na Gazu, Izrael je kroz cijelu godinu bombardovao i ciljeve u Siriji, a sudjelovali su i u razmjeni vatre i s Hezbollahom, da bi na koncu pokrenuli invaziju na Liban.
Pogledajte situaciju na ulicama Sarajeva: Građani se suočavaju s izazovima zbog neočišćenih staza
Izrael je u ovom periodu proveo više atentata i na ključne lidere organizacije, ali ipak nije uspio da zauzme značajniji teritorij uprkos brutalnim bombardovanjima svog sjevernog susjeda. Primirje između Hezbollaha i Izraela potpisano je 27. novembra.
Sve ovo je bio dio šireg sukoba između Izraela s jedne i Irana i saveznika s druge strane. Dvije regionalne sile su u više navrata razmijenile vatru pojačavši strah od njihovog apsolutnog rata koji bi sigurno imao dalekosežne posljedice na cijeli svijet.
Iran se suočava sa teškim izborom: Podijeljeni između opcija koje mogu imati različite ishode
Ipak, u zadnjim mjesecima godine sukob se smirio, ali daleko od toga da su konflikti razriješeni i da ne postoji realna mogućnost od novog rasplamsavanja u 2025. godini.
Rat u Ukrajini
Rat u Ukrajini, koji traje još od februara 2022., doživio je nekoliko opasnih eskalacija u 2024. godini. Nakon što je SAD odobrio isporuku raketa dugog dometa Ukrajini, ruska strana odgovorila je razmještanjem sjevernokorejskih vojnika na linije fronta. Ovaj potez, zajedno s revidiranjem ruske nuklearne doktrine, dodatno je povećao strahove od eskalacije sukoba u globalni rat.
Ukrajinske snage uspjele su iznenađujuću ofanzivu na teritoriji Rusije zauzevši dobar dio regije Kursk ali cijena tih uspjeha bila je visoka – ne samo u ljudskim žrtvama, već i u slabljenju defanzivnih linija širom linije fronta u istočnim regijama Ukrajine pa je Rusija osvojila nekoliko strateški važnih lokacija.
Istovremeno, Rusija je nastavila intenzivirati napade na ukrajinske gradove koristeći dronove i hipersonične rakete uz sve odvažnije prijetnje eskalacijom sukoba i na druge zemlje koje podupiru Kijev.
Ukrajina razvija sve ozbiljnija oružja: 'Izveli smo prvi ovakav napad u historiji ratovanja'
Obje strane su pokušale doći do određenih pobjeda koje će im donijeti bolju pregovaračku poziciju nakon 20. januara naredne godine i inaguracije Donalda Trumpa koji je najavio da će vrlo brzo riješiti ovaj dugogodišnji rat.
Pad Bashara al-Assada: Kraj dinastije u Siriji i strah od novih sukoba
Jedan od najupečatljivijih događaja u 2024. godini koji je ostavio cijeli svijet u čudu, bio je ekspresan pad režima Bashara al-Assada. Nakon više od desetljeća krvavog građanskog rata u kojem su sudjelovale brojne regionalne i svjetske sile, režim Assada je djelovao kao relativni pobjednik uspijevajući da održi koliko-toliko stabilnu vlast uprkos nemogućnosti da zauzme teritorij cijele države.
Ipak, u snažnom blietzkrigu koji je Assadovu vojsku, ali i njegove inostrane partnere u potpunosti iznenadio, pobunjeničke snage su u svega dvije sedmice uspjele ono što nisu mogle za gotovo 15 godina. Bashar al-Assad i njegova porodica su nakon pada Damaska pobjegli u Rusiju, gdje su dobili azil. Time je okončana višedecenijska vladavina porodice Assad.
Šta bi situacija u Siriji mogla značiti za ravnotežu snaga na Bliskom istoku?
Sirija se sada suočava s novim izazovima – fragmentacijom vlasti, humanitarnom krizom, opasnošću od terorističkih aktivnosti, dok međunarodni akteri pokušavaju iskoristiti situaciju za lične interese
Politička previranja u Europi
Europa je u 2024. godini bila suočena s nizom političkih kriza. Nekoliko vlada palo je uslijed unutrašnjih političkih podjela, ekonomskih problema i rastućeg nezadovoljstva građana. Najzapaženiji primjeri uključuju prijevremene izbore u Italiji, masovne proteste u Francuskoj te političku krizu u Njemačkoj izazvanu neslaganjima unutar koalicije.
Njemačka se pribojava da će u Francuskoj pobijediti Le Pen
Na istočnoj granici Europske unije, Slovačka i Mađarska nastavile su igrati ulogu Putinovog trojanskog konja se suprotstavljati politikama Brisela, što je dodatno podijelilo Uniju i oslabilo njenu sposobnost da efikasno reaguje na vanjske i unutrašnje izazove.
Dok se u brojnim državama zapadne i centralne Europe osjeti snažan rast ekstremno desnih opcija. Bez nagovještaja boljeg socio-ekonomskog stanja, postoji realna bojazan da bi se u bliskoj budućnosti u Europi mogla vratiti najcrnja vremena u kojima su ekstremno desne opcije novi mainstream.
Geopolitička transformacija Zapadne Afrike
Afrika je u 2024. godini svjedočila velikim političkim i vojnim promjenama. Pučevi u nekoliko zemalja zapadne Afrike nastavili su destabilizirati regiju Sahela. Francuska, koja je nekada bila ključni akter u ovom dijelu Afrike, doživjela je niz geostrateških poraza i bila je prisiljena na povlačenje svojih snaga, što je omogućilo Rusiji i Kini da kratkoročno povećaju svoj utjecaj.
Niger, Mali i Burkina Faso otrgnuli su se od višedecenijskog utjecaja Francuski i formalizirali vojni savez poznat kao Sahelski savez, koji ima za cilj odbaciti utjecaj zapadnih sila i uspostaviti regionalnu sigurnosnu strategiju. Međutim, izazovi poput siromaštva, klimatskih promjena i aktivnosti terorističkih grupa i dalje ostaju ključna prijetnja, a novi partneri koji bi trebali garantovati sigurnost, prije svega Rusija, nesposobni su da održe zadovoljavajuću sigurnosnu situaciju.
Povratak Donalda Trumpa
Jedan od najvažnijih političkih događaja godine koji može imati posljedice i na desetljeća koja dolaze bio je povratak Donalda Trumpa na vlast u Sjedinjenim Američkim Državama. Izbori su pokazali ogromnu razjedinjenost unutar američkog društva u kojem paralelno egzistiraju dvije gotovo dijametralno suprotne Amerike. Na kraju je Donald Trump izašao kao pobjednik prije svega jer su nezadovoljni stanovnici odlučili kazniti demokratsku vlast. Demokrate nisu ponudile ništa sem izlizanih fraza i poziva da se glasa za njih samo zato da se ne bi Trump vratio na vlast.
Kako je obećao biračkom tijelu, njegova dolazeća administracija odmah je najavila promjenu smjera vanjske politike, povlačeći dio američkih trupa iz Europe i fokusirajući se na rivalstvo s Kinom.
Trumpova odluka da revidira američku podršku Ukrajini izazvala je zabrinutost među saveznicima u NATO-u, dok je njegovo neprijateljstvo prema međunarodnim organizacijama stvorilo zabrinutosti širom svijeta glede trenutnog poretka.
Godina 2024. ostavila je duboke tragove na globalnu političku i sigurnosnu arhitekturu. Bilo je toliko događaja da je nemoguće bilo pobrojati sve. Od krvavih ratova do političkih preokreta, svijet se suočio s nizom izazova koji i koji će se sasvim sigurno preliti i u narednu godinu.
Tek ostaje da se vidi da li će doći do najavljene eskalacije na Dalekom Istoku gdje postoje analize koje sugeriraju da bi Kina vrlo brzo mogla krenuti u invaziju na Tajvan.
Također ostaje da se vidi da li će Trump uspjeti u naumu da brzo privede rat u Ukrajini kraju, ili će pak njegovi potezi uzrokovati novu eskalaciju.
Da li će bure baruta na Bliskom Istoku nepovratno eksplodirati, i kako će se okončati invazije koje Izrael aktivno vodi protiv tvojih susjeda?
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.