G20 u Londonu: Zajednički protiv krize
Radiosarajevo.ba
Sudionici svjetskog finansijskog samita u Londonu nastojaće iznaći izlaz iz najveće privredne krize, koja je pogodila svijet posljednjih decenija. G-20 je jedan od najvažnijih samita nakon okončanja hladnog rata.
"Povjerenje se može uspostaviti samo ako ljudi u svim našim zemljama osjete da poduzimamo zajedničke napore i da smo shvatili da moramo izvući pouku iz krize", izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel. Evropska Unija je, prije samita u Londonu, pokazala solidarnost sa zemljama, koje je kriza posebno pogodila.
Unija je Međunarodnom monetarnom fondu stavila na raspolaganje 75 milijardi eura za hitnu pomoć ugroženim zemljama, od kojih 15 milijardi dolazi iz Njemačke. Zajednička saradnja zemalja u rješavanju krize, a ne zasebni putevi, deviza je koju je njemačka kancelarka iznijela na posljednjem samitu Evropske Unije u Briselu.
Njemačka će se u Londonu zauzeti za globalnu Povelju, kojom će se spriječiti da u ekonomskom i finansijskom poslovanju prevlada egoizam i sitno-sopstvenički interesi.
Uspostava Sistema za rano upozoravanje od kriza
U budućnosti bi morala biti osnovana međunarodna Agencija za nadzor, koja će se brinuti za pridržavanje donesenih pravila i regulativa na finansijskim tržištima. Njemački ministar finansija Peer Steinbrueck: "Za nas je važno da ojačamo međunarodne institucije. To su, da ih tačno nazovemo: Međunarodni monetarni fond i Međunarodni forum za stabilizaciju finansijskog sektora.
Radi se o tome da uvedemo mehanizme za alarm, za rano upozoravanje od kriza i za nadzor. I pod dva, svi akteri na finansijskim tržištima, svi proizvodi i sva tržišta moraju biti podvrgnuti jednoj regulativi." Regulativa bi morala zadirati u puno dublje sfere, nego što bi to voljeli Amerikanci. Ona će obuhvatiti hedge-fondove, rating agencije, privatne investicione grupe i menadžerske plate.
Austrija i Švicarska obećale da će olabaviti "bankarsku tajnu"
Njemačka vlada je postala predvodnica u borbi protiv tzv. poreskih oaza, zemalja čiji zakoni omogućavaju da se u njihove banke prebacuje neoporezovani novac uz garanciju da će imena klijenata ostati u tajnosti. Njemački ministar finansija je pred samit u Londonu ušao u konfrontaciju sa nekim susjednim zemljama poput Austrije i Švicarske, jer pretpostavlja da se u njima krije veliki dio neoporezovanog novca iz Njemačke.
Većina tih zemalja je ipak signalizirala da će olabaviti takozvanu "bankovnu tajnu". To je propis na koji se te zemlje pozivaju kada se od njih zatraže podaci o vlasnicima sumnjivih računa. Onaj ko ne želi da sarađuje bi se, kako traži Berlin, trebao staviti na crnu listu zemalja, koje bi zbog toga bile sankcionisane.
Njemačka, kao svjetski prvak u izvozu, očekuje u Londonu jasno ne protekcionizmu, ali i jačanje svjetske trgovine.
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.