Fijasko cijepljenja protiv nove gripe

Radiosarajevo.ba
Fijasko cijepljenja protiv nove gripe

Fijasko akcije koordiniranog cijepljenja stanovništva protiv takozvane svinjske gripe sve je vidljiviji u Evropi, gdje se mnoge zemlje očajnički pokušavaju riješiti viškova cjepiva jer se pokazalo da je zainteresiranost građana za takvu zaštitu od virusa H1N1 previše mala.

Francuska je otkazala polovicu prvobitne narudžbe vakcina, objavila je ministrica zdravlja Roselyne Bachelot: "U skladu s preporukama međunarodnih zdravstvenih vlasti, otkazala sam narudžbe 50 milijuna doza vakcina. Te narudžbe nisu plaćene ni isporučene, pa ćemo uštedjeti više od 300 milijuna eura", rekla je ona.

Bachelot je objasnila da je narudžba od instituta Sanofi Pasteur otkazana bez ikakvog obeštećenja, a da će francuska vlada s ostalim isporučiteljima, GlaxoSmithKline i Novartis, odlučno pregovarati kako bi izbjegla plaćanje penala.

Francuska je prvobitno naručila čak 94 milijuna doza vakcina slijedeći tadašnja upute Svjetske zdravstvene organizacije da bi svaki građanin trebalo da primi dvije doze.

Šest mjeseci kasnije objavljeno je da je jedna doza dovoljna – ali, kasno je, cjepiva su već naručena, a interesiranje građana je vrlo malo: do sada je cjepivo primilo svega oko pet milijuna od ukupno 64 milijuna Francuza.

Opozicija: Koristi od vladine kampanje imala je samo farmaceutska industrija

Opozicija, razumije se, priliku da napadne vladu nije propustila, izvještava BBC u utorak.

Politička komentatorica Catherine Guillardi o tome kaže: "Kritike su oštre, između ostalog i zato što je cijela kampanja za cijepljenje – troškovi nabavka cjepiva i uvjeravanje građana da se cijepe – stajala oko 2,2 milijarde eura. Ljudi se pitaju ko je i zašto toliko omanuo u proračunima."

Opozicijski socijalisti smatraju da je od vladine kampanje "cijepiti sve stanovništvo" koristi imala jedino farmaceutska industrija.

Predstavnik opozicije Benoit Hamon zatražio je odgovore na pitanja kako je donesena ta odluka, pod čijim utjecajem, i koje pouke namjerava vlada izvući iz ove po svemu neuspješne kampanje.

"Zamislite da se dogodilo obrnuto – da nije bilo dovoljno vakcina, da nije bilo dovoljno maski, i da su posljedice pandemije bile onakve kakve su najavljivane, vlada bi bila razapeta na križ", kaže on.

Osim što otkazuje narudžbe, vlada pokušava zainteresiranim zemljama prodati prekobrojna cjepiva, što nije lako, jer i druge zemlje imaju isti problem – mušterije traže i Njemačka i Nizozemska, a sličan korak razmatraju Španija i Britanija.

Poljska je jedina članica EU-a koja nije nabavila cjepiva za svoje građane, niti to namjerava čini. Odluka je objašnjena činjenicom da proizvođači cjepiva nisu željeli preuzeti odgovornost za eventualne neželjene posljedice.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije