EU protiv montiranih procesa u Iranu

Radiosarajevo.ba
EU protiv montiranih procesa u Iranu

EU, Velika Britanija i Francuska uputile su protestnu notu Iranu zbog sudskih procesa saradnicima ambasada, na kojima su iznuđena priznanja o tzv. krivici. Neki su optuženi da su planirali napad na teheranski vodovod.

U saopštenju aktuelnog predsjedatelja Evropskom Unijom - Kraljevine Švedske - kaže se da su zemlje Evropske Unije veoma uznemirene razvojem događaja u Iranu i da traže hitno puštanje na slobodu optuženih, koji se, između ostalog, terete i za "špijunažu i davanje informacija stranim silama".

Evropska Unija pomno prati svaki korak vlasti u Teheranu, kaže se dalje u saopštenju i dodaje: "Svaki napad na pojedinačnu članicu, posmatra se kao napad na cijelu EU". "Brisel će, u skladu s tim, reagovati", kaže se dalje u saopštenju ali se ne precizira kako.

Švedski ministar vanjskih poslova Karl Bildt je na svojoj internet stranici objavio da su svi budući koraci Štokholma telefonski usaglašeni sa Londonom, Parizom i Berlinom.



Sudi se i glavnom analitičaru britanske ambasade

Među više od 100 optuženih su i iranski saradnici francuske i britanske ambasade u Teheranu, kao i jedna mlada Francuskinja. Njih troje su se u subotu, kada je nastavljen sudski proces, našli na optuženičkoj klupi.

Nastavnica francuskog jezika Clothilde Reiss (24) optužena je za špijunažu i umiješanost u demonstracije, koji su izbili 12. juna nakon ponovnog izbora Ahmadinedžada za predsjednika, što su demonstranti osporili i nazvali farsom i izbornom prevarom.

Na optuženičkoj klupi je i glavni analitičar britanske ambasade u Teheranu, Iranac Hussein Rassam, optužen za špijunažu ali i Arash Rahmanipour, takođe Iranac, koji slovi kao monarhista sa dobrim vezama sa britanskom ambasadom. Kako je prenijela iranska novinska agencija IRNA, on je priznao krivicu. Priznao je da je planiran napad na teheranski vodovod, u koji je, navodno, trebao biti ubačen otrov, ali da su, navodno, planirani napadi bombama.

Na optuženičkoj klupi je i jedna Iranka, saradnica francuske ambasade u Teheranu.



Izmišljene optužbe

Britanski ministar vanjskih poslova David Miliband oštro je kritikovao ovakvo ponašanje vlasti u Teheranu, rekavši da za takve optužbe nedostaje realna osnova. On je, ozlojeđen, dodao da je odluka da se Rassam izvede pred sud potpuno neprihvatljiva i da je apsurdno svako priznanje krivice. Britanski ambasador je dodao da je britanska ambasada u Teheranu zahtijevala pojašnjenje.

"Tek onda ćemo odlučiti kako ćemo reagovati na ovaj sramotni akt".

I francuska ambasada se oglasila u subotu uveče (8.08.2009) i saopštila da nema nikakvog osnova za hapšenje učiteljice francuskog Clothilde Reiss i saradnice ambasade Nazak Afshar. Osim toga, objema nije dozvoljeno da se brane, niti da uzmu advokata.

Protivno pravilima protokola, francuska ambasada nije informisana ni o terminu za suđenje, tako da njenom predstavniku nije bilo moguće da prati proces.

Vezano: Damir Šagolj 'Teheranska noć'

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije