DW: Rusija isto kriva kao i Njemačka?
Radiosarajevo.ba
Jučerašnje podsjećanje na njemački napad na Poljsku, kada je prije 70 godina počeo Drugi svjetski rat, ponovo je obilježeno razlikama u ocjeni istorije. Ali ne između Poljske i Njemačke, nego između Poljske i Rusije.
Podsjećanje u Gdanjsku završeno je u poslijepodnevnim satima, kada se prisutnima na vojnom groblju na poluotoku Westerplatte, gdje je prije 70 godina napadom Njemačke na Poljsku počeo Drugi svjetski rat, obratio jedan broj šefova država i vlada.
Među njima su bili i ruski premijer Vladimir Putin i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je iskoristila tu priliku da prizna njemačku krivicu za smrt miliona ljudi tokom rata.
Merkelova se u svom obraćanju osvrnula i na sadašnjost: „Pravo je čudo da mi u ovoj godini ne moramo samo da mislimo na ponore evropske istorije prije 70 godina, nego možemo da razmišljamo i o sretnim danima koji su prije 20 godina doveli do pada Berlinskog zida, do ponovnog ujedinjenja Njemačke i do ujedinjenja Evrope. Spuštanjem željezne zavjese potpuno je završen put evropskih zemalja ka slobodi. Zajedno sa svojim pokretom Solidarnost i u skladu sa tradicijom solidarnosti Poljaci su tada svuda hrabro zakucali na vrata slobode."
Nož u leđa
Ipak, sadašnjost je kreirala i prošlost. A kada je o prošlosti riječ postoji nejedinstvo po pitanju stvarne ocjene istorije i događaja iz Drugog svjetskog rata.
Poljska i Rusija se već nedjeljama spore o uzrocima izbijanja Drugog svjetskog rata. I dok Moskva ističe da je Crvena armija brojnim žrtvama morala da plati oslobađanje Evrope od fašizma, Poljska podsjeća Moskvu na pakt između Hitlera i Staljina i tajni protokol kojim su dvojica diktatora podijelila istočnu i srednju Evropu. Dvije nedjelje nakon njemačkog napada, Crvena armija je zaposjela istočni dio Poljske.
Poljski predsjednik Lech Kaczynski je rekao: „Tog dana je Poljska dobila udarac nožem u leđa. Napad kojim se ispunjene obaveze tadašnjeg saveza je prema sporazumu Ribbentropa i Molotowa izvela boljševička Rusija."
Moskva to ne prihvata
Bila je to konstatacija koju Moskva ne prihvata. Tokom popodneva Putin i poljski premijer Donald Tusk su zaključili da međusobni odnosi nisu najbolji, ali da se lagano poboljšavaju.
Putin je kasnije u svom obraćanju rekao: „Danas je poseban dan, na koji je počela najužasnija tragedija svjetske istorije: Drugi svjetski rat u kojem su se Poljska i Rusija borili protiv zajedničkog neprijatelja, nacizma. Poljaci će nam u ovoj borbi ostati u sjećanju kao braća po oružju."
Svi Poljaci ne slažu se potpuno u svim tačkama Putinove interpretacije istorije. Anketa provedena tokom proteklog vikenda je pokazala da preko 60 odsto Poljaka Sovjetski savez i nacističku Njemačku smatra jednako krivim za izbijanje Drugog svjetskog rata.
Pa ipak je poljski premijer Donald Tusk u prisustvu Putina rekao da Poljska neće zaboraviti prolivenu rusku krv u 2. svjetskom ratu. Za to se založio i Putin rekavši da je činjenica, bez obzira na Staljina, da su milioni sovjetskih građana u ratu dali svoje živote.
Vezano:
70 godina od početka Drugog svjetskog rata
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.