Detalji velike špijunske afere: EU državljani radili za Rusiju, bili aktivni i u bh. susjedstvu

6
Radiosarajevo.ba
Detalji velike špijunske afere: EU državljani radili za Rusiju, bili aktivni i u bh. susjedstvu
Radiosarajevo.ba / Orlin Roussev i Biser Džambazov

Članovi špijunske grupe planirali su u jesen 2022. godine da prikupe podatke sa mobilnih telefona na američkoj vojnoj bazi u Stuttgartu, vjerujući da su ukrajinski vojnici tamo obučavani za upotrebu Patriot sistema. Planirali su koristiti sofisticirani uređaj, poznat kao IMSI catcher, koji bi im omogućio da dobiju jedinstvene brojeve telefona i SIM kartica. Te informacije kasnije bi bile proslijeđene Rusiji, što bi moglo pomoći u njenoj invaziji na Ukrajinu, tvrde tužioci.

Planiranje ove operacije obavljeno je tokom oktobra i novembra 2022. godine. Međutim, nekoliko dana prije nego što je operacija trebalo da se sprovede u februaru 2023. godine, članovi špijunske grupe, svi Bugari koji žive u Velikoj Britaniji, uhapšeni su. Jan Marsalek, koji je opisan kao ruski agent, poslao je poruku vođi grupe, Orlinu Russevu, 19. oktobra putem aplikacije Telegram, u kojoj je pitao: "Možemo li koristiti IMSI catcher u Njemačkoj? Moramo špijunirati Ukrajince na njemačkoj vojnoj bazi."

Roussev je odmah 20. oktobra osnovao Telegram grupu i dodao Biser Džambazova kao člana. U grupi je najavio novu misiju, detaljno objašnjavajući početno izviđanje. Tim na terenu trebao je da ide na kratku turneju u Njemačkoj, tokom koje bi obavili izviđanje ispred kasarne i pokušali da pronađu odgovarajući prostor za instalaciju IMSI catchera. Planirali su da iznajme stan i da svaki drugi dan mijenjaju automobil, kako bi pratili ukrajinske vojnike. Roussev je bio svjestan da bi možda bilo najbolje postaviti uređaj u stanu, a jedan od njegovih Telegrama sugerirao je da je uređaj već bio u njegovom stanu u Velikoj Britaniji.

Edin Džeko ponovo briljirao: Pogledajte njegovu asistenciju za gol Fenerbahčea

Edin Džeko ponovo briljirao: Pogledajte njegovu asistenciju za gol Fenerbahčea

Međutim, 21. oktobra Marsalek je Russevu poslao poruku sa konkretnijim informacijama, ali i upozorenjem. Marsalek je naveo da se radi o dvjema lokacijama od interesa, ali su obje bile američke vojne baze, što je zahtijevalo dodatnu opreznost. Džambazov i Ivanova su 31. oktobra 2022. godine otputovali u Stuttgart, gdje su proveli četiri dana vršeći izviđanje vanjskih dijelova vojne baze. Ivanova je, zajedno sa Džambazovom, snimila slike i video materijal o okolini baze, koji je kasnije pronađen na njenom telefonu.

Po povratku, grupa je nastavila pripreme za naplatu operacije, dogovarajući se o cijeni. Odlučili su naplatiti između 40.000 i 45.000 eura za prvi mjesec aktivnosti. Međutim, pojavili su se znakovi nesigurnosti i zabrinutosti od strane Marsaleka, koji je 2. decembra poslao poruku Russevu upozoravajući na povećanu nervozu među Nijemcima u vezi s ruskim obavještajnim aktivnostima na njihovoj teritoriji.

Osim operacije u Štutgartu, špijunska grupa bila je uključena u još nekoliko drugih aktivnosti. Jedna od njih bila je organizacija lažnog protesta ispred kazahstanske ambasade u Londonu u jesen 2021. godine, s ciljem da se predoče informacije kazahstanskim obavještajnim službama kako bi se stvorila slika da Rusija podržava anti-vladine proteste u Kazahstanu. Također su pratili ruskog državljanina Kirilla Kachura u Crnoj Gori, koji je bio u sukobu s ruskom vladom. U tom slučaju, članovi grupe su se povezali sa ruskim špijunom poznatim kao 'Red Sparrow', koji je pokušao da ga otme.

Džambazov, Ivanova i još nekoliko članova špijunske grupe trenutno su na suđenju u Velikoj Britaniji, optuženi za špijunažu u korist Rusije. Iako su Džambazov i Roussev priznali optužbe, Ivanova negira sve optužbe.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije