Desetine učenica u Francuskoj vraćeno iz škola zbog abaje
![Desetine učenica u Francuskoj vraćeno iz škola zbog abaje](https://storage.radiosarajevo.ba/article/511651/871x540/abaja-francuska-zabrana-francuska-28august23-pexels.jpg?v1693933065)
Francuski ministar obrazovanja rekao je da je gotovo 300 učenika stiglo u školu u ponedjeljak noseći abaju, dugi ogrtač koji je prošle sedmice zabranjen u školama.
Prema službenim podacima, 298 djevojčica, uglavnom u dobi od 15 ili više godina, pojavilo se u školi u zabranjenoj odjeći. Prema uputama ministarstva, uslijedio je period dijaloga sa školskim osobljem.
Većina djevojaka tada je pristala drugačije se obući i mogle su krenuti na nastavu.
![Hanadi Maslo na protestu u Sarajevu: Vlasti moraju reagovati. Razočarana sam slabim odzivom građana](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579070/300x185/protesti-sarajevo-femicid-ngrsa-16feb25-11.jpg?v1739711649)
Hanadi Maslo na protestu u Sarajevu: Vlasti moraju reagovati. Razočarana sam slabim odzivom građana
Međutim, 67 djevojaka odbilo je poslušati te su poslane kući. Sada će uslijediti daljnje razdoblje dijaloga s njihovim porodicama, a ako to ne uspije, bit će isključene. U usporedbi s 12 miliona dječaka i djevojčica koji su u ponedjeljak ponovo u školama, vlada vjeruje da brojke pokazuju da je njezina zabrana široko prihvaćena, piše BBC.
Međutim, pravno osporavanje od skupine koja predstavlja neke muslimane ide pred sudove kasnije u utorak. Krajem augusta ministar obrazovanja najavio je da će učenicima biti zabranjeno nositi široke ogrtače pune dužine koje nose neke muslimanke u francuskim državnim školama na početku nove školske godine 4. septembra.
Francuska ima strogu zabranu vjerskih znakova u državnim školama i vladinim zgradama, uz obrazloženje da oni krše svjetovne zakone. Nošenje marame zabranjeno je od 2004. godine u državnim školama. Ovaj potez dolazi nakon višemjesečne rasprave o nošenju abaje u francuskim školama.
*Aba ili Abaja je vrsta ogrtača koji se nosi u arapskom svijetu odnosno Arabiji, Levantu i Sjevernoj Africi. Seže od vrata odnosno ramena do gležnjeva i navlači se preko druge odjeće. Nema kapuljaču, no često se nosi u kombinaciji s raznim vrstama pokrivala za kosu (al-amira, šajla, kimar), a ponekad i nikabom koji prekriva donji dio lica.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.