Borbeni avioni na koje su skoro svi zaboravili: ‘Ima ih 46 i tačno su ono što Ukrajini treba'

0
Radiosarajevo.ba
Borbeni avioni na koje su skoro svi zaboravili: ‘Ima ih 46 i tačno su ono što Ukrajini treba'
Foto: Wikipedia / Borbeni avioni F/A-18 Hornet RAAF-a

Dok Ukrajina nastavlja tražiti od SAD-a da joj pošalje svoje borbene avione F-16, stari avioni Kraljevske australske zračne snage (RAAF) stoje netaknuti u skladištu i prijeti im uništenje.

Administracija Joea Bidena ne želi dati Kijevu F-16 jer, kako tvrde, trajalo bi predugo da ih se dopremi do Ukrajine i da se ukrajinske zračne snage obuče za njihovo korištenje, piše Jutarnji.hr.

"Nema razloga, prema našoj vojsci, da sada osiguramo F-16", izjavio je Biden prije nekoliko sedmica.

Ramo Isak se opušta u Dubaiju: 'Kralju, uživaj'

Ramo Isak se opušta u Dubaiju: 'Kralju, uživaj'

No, Ukrajina potencijalno ima drugu opciju koja bi joj bila od koristi za predstojeću protuofenzivu. Prije tri godine američka privatna kompanija RAVN Aerospace (tada se zvala Air USA) planirala je nabaviti 46 nadograđenih aviona F/A-18A/B Hornet koje su Kraljevske australske zračne snage (RAAF) stavile po strani.

"Ugovor između Ministarstva odbrane i kompanije Air USA prvo je izvršen u februaru 2020. i još je uvijek na snazi", saoppćili su iz australskog Ministarstva odbrane.

Avioni stoje

Tri godine nakon sklapanja ugovora s američkom kompanijom osam od 46 aviona RAAF-a poslano je u muzeje, a jedan se koristi za obuku pilota. Ministarstvo odbrane ne želi reći gdje se tačno nalaze ostali avioni te se čini da je dogovor o njihovoj prodaji propao.

Drama u Belgorodu: Ruski ratni avion slučajno pucao na svoj grad

Drama u Belgorodu: Ruski ratni avion slučajno pucao na svoj grad

"Još uvijek čekamo da ih dobijemo. Nadamo se da ćemo ih dobiti. Ne trebaju nam svi", rekao je za Financial Review Eric Doyle, izvršni direktor RAVN Aerospacea.

Prema Doyleovim riječima, avioni su u izvrsnom stanju i dolaze s rezervnim dijelovima. Australski F/A-18 imaju nadograđeni standard A++, što im daje jednake mogućnosti poput novijih F/A-18C, uključujući nadograđeni radar. Borbeni avioni RAAF-a nisu bili izloženi slanoj vodi tokom razmještanja te su vrlo dobro zbrinuti. Veličine su ukrajinske flote MiG-a 29, aviona koji su okosnica njezinih borbenih snaga.

Bivši šef CIA-e objasnio: "Ovo su 3 ključne ruske greške u Ukrajini! Neke od njih su neshvatljive"

Bivši šef CIA-e objasnio: "Ovo su 3 ključne ruske greške u Ukrajini! Neke od njih su neshvatljive"

The War Zone saznaje kako bi australski borbeni avioni, koji stoje neiskorišteni u skladištu, mogli biti uništeni ako se ne izvezu u SAD. To ne bi bila neuobičajena odluka za RAAF koji je doslovno pokopao svoju flotu borbenih mlažnjaka F-111 "Pig" nakon prestanka korištenja. Stručnjaci ističu kako bi bila prava šteta učiniti to F/A-18A/B Hornetima.

"To bi graničilo s nečuvenim, s obzirom na to da postoji zemlja (Ukrajina) kojoj su potrebni lovci četvrte generacije", piše Tyler Rogoway, glavni urednik The War Zonea.

Danska i Nizozemska poslat će Ukrajini 14 modernih tenkova

Danska i Nizozemska poslat će Ukrajini 14 modernih tenkova

Prikladniji od F-16

Što se tiče mogućnosti i performansi, F/A-18 su prikladniji za Ukrajinu od F-16. Kao dvomotorni avioni koji se ističu u upravljanju na malim brzinama, sličniji su ukrajinskim avionima MiG 29 i Su-27. Robustan stajni trap, odnosno podvozje F/A-18 također je prikladnije za ukrajinsku aerodromsku infrastrukturu iz sovjetske ere. Poput F-16, F/A-18 može nositi gotovo sve što bi Ukrajini bilo sada potrebno, a može se i prilagoditi prema potrebi.

Guy McCardle, glavni direktor portala za vojne vijesti Sofrep, ističe da je Hornet taktička letjelica koja djeluje kao borbeni i jurišni avion.

Ruski diplomata: 'Mi ne krademo djecu, nego ih spašavamo'

Ruski diplomata: 'Mi ne krademo djecu, nego ih spašavamo'

"Hornet i MiG 29 Fulcrum su prilično dobro usklađeni. MiG ima veću maksimalnu brzinu od 2444 km/h, ali se treba češće puniti gorivom. Hornet se može pohvaliti superiornom avionikom", piše McCardle.

MiG-ovi i Horneti poznati su po visokoj manevarskoj sposobnosti i razvijeni su otprilike u isto vrijeme. Međutim, avioni F/A-18 su doživjeli mnoge nadogradnje tokom godina, koje su omogućile integraciju novije tehnologije kao što su infracrveni senzorski sistemi ciljanja i spremnici goriva koji omogućuju povećani domet letenja, što možda nije dostupno na starijim modelima MiG-a 29.

Jens Stoltenberg u Kijevu: Do kraja ćemo podržavati Ukrajinu u ratu protiv Rusije

Jens Stoltenberg u Kijevu: Do kraja ćemo podržavati Ukrajinu u ratu protiv Rusije

McCardle je također opisao kako se F/A-18 mogu usporediti s F-16. Iako su F-16 brži, F/A-18 mogu uzlijetati s nosača aviona, za razliku od Fighting Falcona. Opisao je još jednu prednost Horneta:

"F-16 je jednomotorni avion, a ako taj motor zakaže, pilot će biti prisiljen katapultirati se. F/A-18 je dvomotorni avion i pilot može preživjeti i sigurno sletjeti ako se izgubi jedan motor".

Bivši pripadnik grupe Wagner: Natjerali su me da kažem kako sam ubio djevojčicu

Bivši pripadnik grupe Wagner: Natjerali su me da kažem kako sam ubio djevojčicu

Spremni za isporuku

Unatoč mnogim poboljšanjima, bivši RAAF-ovi mlažnjaci imaju smanjeni tehnološki rizik u slučaju da padnu u ruke neprijatelja, za razliku od F-16. To ih čini isporučivima uz minimalne izmjene.

Što se tiče obuke pilota, moguće je da se za trening Ukrajinaca pobrinu privatni izvođači ili Marinski korpus. Jedna od opcija je uspostava inozemnog programa obuke s drugim zemljama koje posjeduju borbene avione Hornet.

Šta radi ruska paravojna grupa Wagner u Africi?

Šta radi ruska paravojna grupa Wagner u Africi?

Avioni Hornet koriste brojne zemlje širom svijeta. Kanada je 2019. kupila 25  RAAF-ovih F/A-18A/B Horneta za 90 miliina kanadskih dolara (118.62 miliona KM) . Kuvajt posjeduje 40 aviona F/A-18C/D, Finska ima otprilike 60 F/A-18C/D, a Španjolska 25 EF-18 Horneta.

Ukrajina je podnijela službeni zahtjev za dobivanje borbenih aviona F/A-18 Hornet od Finske, ali vlada zasad ne želi donirati svoje borbene avione.

Finska će vjerojatno nastaviti koristiti svoje avione Hornet do 2026. godine kad bi se trebala prebaciti na F-35A. Finski Horneti mogli bi biti idealni kandidati za jačanje ukrajinske flote, ali tek u drugoj polovici decenije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije