AstraZeneca: Nije uspjelo liječenje antitijelima u prevenciji COVID-a
Englesko-švedski proizvođač lijekova AstraZeneca u utorak je objavio da njegova terapija monoklonskim protutijelima, AZD7442, nije pomogla u prevenciji bolesti COVID-19 kod osoba koje su bile izložene koronavirusu.
Kompanija je saopćila da su u istraživanju učestvovale necijepljene osobe starije od 18 godina koje su bile u kontaktu sa zaraženima unazad osam dana.
Uspoređujući s placebom, AZD7442 je smanjio rizik od razvoja simptoma koronavirusa za 33 posto, što statistički nije značajno, objavila je kompanija.
AstraZeneca ispituje učinkovitost lijeka i kod već zaraženih pacijenata i u prevenciji razvoja težih oblika bolesti.
"Iako lijek nije ispunio glavni cilj u sprječavanju pojave simptoma, ohrabreni smo zaštitom koju je terapija AZD7442 pružila učesnicima s negativnim PCR testom", izjavio je Mene Pangalos, izvršni potpredsjednik za istraživanje i razvoj AstraZenece.
Američka vlada je podržala razvoj AZD7442.
AstraZeneca je u martu sa SAD-om postigla dogovor o isporuci pola miliona doza lijeka, a u utorak je objavljeno da su u toku pregovori s američkom vladom o daljnjim koracima.
Suparničke kompanije Regeneron Pharmaceuticals Inc i Eli Lilly & Co razvile su slične proizvode koji se sastoje od monoklonskih antitijela i u SAD-u su odobreni za upotrebu.
Terapija monoklonskim protutijelima svrstava se u skupinu lijekova koji oponašaju prirodna protutijela što ih tijelo proizvodi u borbi protiv infekcije.
Europska agencija za medicinu (EMA) odobrila je terapiju Regeneron i sada proučava slične lijekove proivođača Eli Lilly, Celltrion te jedan lijek koji su razvili GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology Inc.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.