Naučnici saopćili: Dva nova soja koronavirusa mutirali u hibrid
Bette Korber, naučnica iz Nacionalnog laboratorija Los Alamos u Novom Meksiku, otkrila je da je teža, mutirana verzija koronavirusa proizašla dva soja, kombinujući njihove genome.
"Jako mutirana" hibridna verzija, izvještava New Scientist, nastala je iz genoma varijante B117, vrlo prenosive verzije koja potiče iz Velike Britanije, kombinirajući se s mutacijom koja je prvi put otkrivena u Kaliforniji pod nazivom B1429.
Ako se potvrdi, soj bi mogao biti prvi hibrid - inače poznat kao "rekombinant" - virusa SARS-CoV-2 koji je otkriven tokom ove pandemije.
Rekombinanti su zapravo prilično česti među ostalim koronavirusima zbog enzima koji skaču naprijed-nazad i kombiniraju različite elemente svakog genoma, stvarajući tako hibride, objašnjava New Scientist.
"U stvari, naučnici vjeruju da je virus SARS-CoV-2 možda nastao početnom rekombinacijom postojećih virusa", navodi se u časopisu.
Nejasno je je li novootkriveni hibrid za ljude opasniji od ostalih inačica. Međutim, također postoji šansa da bi daljnje rekombinacije mogle predstavljati veću prijetnju u budućnosti.
Iako Korber nije mogla isključiti da se novi hibrid može prenijeti s čovjeka na čovjeka, još uvijek nema dokaza da ima tu sposobnost.
Pa šta bi moglo uzrokovati ovu pojavu rekombinacija?
S dovoljnim brojem slučajeva COVID-19, veća je vjerovatnost da će osobe biti zaražene s više od jedne varijante virusa, postupkom poznatim kao koinfekcija, što dovodi do spajanja različitih genoma.
Pojava rekombinacije je najnoviji znak da se pandemija nastavlja razvijati, i doslovno i figurativno - i da nas ništa ne bi trebalo iznenaditi u budućnosti, piše futurism.com
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.