60. rođendan Narodne Republike Kine
Radiosarajevo.ba
Svoj šezdeseti rođendan Kina je obilježila impozantnom vojnom paradom u socijalističkom stilu bivšeg SSSR-a, sletskim vježbama i istovremenim proslavama u nekoliko gradova. Riječ "socijalizam" nije izostala iz govora predsjednika Hua koji je poručio: "Samo socijalizam može spasiti Kinu i samo reforme i otvaranje mogu osigurati razvoj Kine, socijalizma i marksizma", prenosi Hina.
Za vrijeme protesta, u susjednom Nepalu, policija je uhapsila četrdesetak Tibetanaca, koji su željeli protestirati ispred Kineske ambasade.
U Nepalu živi oko 20.000 izbjeglica s Tibeta, koji su ovu pokrajinu napustili usljed pedesetogodišnjeg ugnjetavanja od strane kineskih vlasti.
Uoči dnašnje sjajne parade u Pekingu, stručnjaci kineskih zračnih vojnih snaga su „čarobnim“ hemikalijama, kako sami tvrde, i uz pomoć najnovije tehnologije raščistili nebo od oblaka, kako ništa ne bi omelo paradu.
Kako javljaju kineski mediji, a prenose svjetske agencije, hemičari su uz pomoć vojnih tehničara sedmicama radili na, do sada najambicioznijem planu kojim su se pokušale promijeniti vremenske prilike. U srijedu navečer, večer prije održavanja parade, u zrak su najprije ispaljene rakete s hemikalijama koje su raspršile oblake i maglu, a potom rakete s drugom vrstom hemijskih sredstava koja su potaknula blagi pljusak. U okolnim su pokrajinama stručnjaci prema nagomilanim oblacima ispalili rakete sa srebrnim jodidom i suhim ledom, da se kiša iz njih „izlije“ prije nego što su stigli do Pekinga.
"Samo nekoliko država u svijetu može organizirati promjenu vremenskih prilika ovakvih razmjera, s ponosom je kazao voditelj meteorološke službe kineskih vojnih snaga, prenose agencije
Međutim i u Kini je ojačala svijest građana o trošenju novca poreznih obveznika, pa mali poduzetnik kritički pita na svome blogu "Koliko je stotina miliona potrošeno na vojnu smotru? Možete li to reći poreznim obveznicima? Nije li to medvjeđa usluga narodu? Jer u današnjoj Kini ima bezbroj mjesta gdje je novac potrebniji".
Geremie Barme, kineski naučnik na Nacionalnom australskom sveučilištu smatra da je svrha vojne parade "educirati, uzbuditi, ujediniti i zabaviti" i to je bila poruka vlasti za domaću javnost i svijet. Kina vojnu paradu organizira svakih 10 godina, a ova je bila posebno važna jer je 60 brojka koja igra veliku ulogu u kineskoj tradiciji zato što predstavlja čitav ljudski život, iako su vlasti težile izbjeći bilo kakvu aluziju na praznovjerje, piše agencija AP.
Strani novinari bili su nezadovoljni često kaotičnim uvjetima dodjele akreditacija za praćenje priredbi, piše agencija AFP u posebnom tekstu i prenosi da su neke televizijske ekipe dobile akreditacije za novinara, ali ne i za snimatelja.
Klub stranih dopisnika u Kini zaprimio je niz pritužbi, prenosi AFP i dodaje da su strani dopisnici nerijetko bili i grubo udaljavani u pokušaju da snime pripreme za proslavu, prenosi Hina.
Kina je najmnogoljudnija država u svijetu s 1,3 milijarde stanovnika, kojih su većina, 92 posto, pripadnici naroda Han, a 55 službenih manjina čine 8 posto.
Najveća je u Aziji i treća u svijetu po veličini poslije Rusije i Kanade. U glavnom gradu Pekingu živi 15 do 17 miliona ljudi, ovisno o procjenama.
Narodnu Republiku Kinu proglasio je 1. oktobra 1949. tadašnji komunistički vođa Mao Ce Tung, koji je zemlju ujedinio, ali i gurnuo u haos socijalističko-političkim kampanjama u kojima su deseci miliona ljudi umirali (primjerice Kulturna revolucija).
Poslije haosa i anarhije vodstvo je preuzeo Deng Xiaoping koji je krajem 70-ih počeo ekonomske reforme. Ali političke reforme nisu slijedile ritam ekonomskih liberalizacija i 4. juna 1989. režim je krvavo ugušio prodemokratske studentske prosvjede.
Međunarodna zajednica redovito kritizira stanje ljudskih prava u današnjoj Kini koja bi, kako se predviđa, već 2010. mogla istisnuti Japan s 2. mjesta po ekonomskoj snazi i zauzeti njegovo mjesto, podsjeća Hina.
Povodom šezdesetog rođendana, vlasti najmnogoljudnije zemlje u svijetu primaju veliki broj čestitki. Među prvima im je čestitala Rusija, hvaleći njezine "sjajne rezultate" i "rast ugleda u svijetu". Kineski je narod "ostvario sjajne rezultate u ekonomsko-socijalnom razvoju, uspio u reformama i modernizaciji" i Kina je "danas utjecajna sila koja pridonosi stabilnosti u svijetu“, napisao je ruski predsjednik Dmitrij Medvedev kineskom kolegi Huu Jintaou.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.