Sesija "Parlamenta za Evropu" o unutarnjem tržištu EU
Radiosarajevo.ba
Šta podrazumijeva unutarnje tržište Evropske unije i dokle je stigla BiH u prilagođavanju svojih zakona tom tržištu, te koje su prepreke na tom putu i kako ih prevazići, pitanja su o kojima danas na Jahorini razgovaraju predstavnici Evropske unije s članovima državnog i entitetskih parlamenata u BiH te Skupštine Distrikta Brčko u okviru pete sesije „Parlamenta za Evropu“.
“Parlament za Evropu“ ima za cilj da ključne aktere u procesu evropskih integracija informira o zahtjevima i standardima EU i da ih potakne da u parlamentima aktivno rade na reformama neophodnim za pridruživanje EU.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović je u pauzi kazao za Fenu da se današnja sesija, koju organizira Ured specijalnog predstavnika EU u BiH, odnosi na jedinstveno ekonomsko tržište i djelovanje jedinstvenog ekonomskog tržišta u BiH, kao i obaveze BiH u procesu poštovanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u smislu harmonizacije zakonodavstva iz oblasti jedinstvenog tržišta.
Prema njegovim riječima, u prijepodnevnom dijelu sesije izlaganja su imali bivši italijanski premijer i predsjedavajući Međunarodne komisije za Balkan Giuliano Amato i šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kourkoulas.
„Amato je imao prvi dio izlaganja, koji se odnosi na jedinstveno tržište unutar EU i četiri principa - jedinstveno kretanje ljudi, tržišta, roba i usluga. Kourkoulas je govorio o tome šta je BiH, prema mišljenju Evropske komisije, do sada uradila i šta bi bilo neophodno učiniti da se stvori ambijent za funkcioniranje jedinstvenog ekonomskog tržišta i ispunjavanje obaveza na putu ka integracijama u EU“, kazao je Prodanović.
On smatra da su ovakve sesije od izuzetne koristi za parlamentarce svih nivoa vlasti u BiH. Prema njegovim riječima, potrebno je da se predstavnici zakonodavne vlasti, prije svega, upoznaju o svim pitanjima koja su od značaja u procesu donošenja zakonodavstva koje ne bi bilo barijera da BiH brže ide ka članstvu u EU, odnosno ka stjecanju kandidature za članstvo u EU.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.