Sarajevo u crvenoj zoni: Zagađenje zraka izaziva ozbiljne zdravstvene prijetnje

9
Radiosarajevo.ba
Sarajevo u crvenoj zoni: Zagađenje zraka izaziva ozbiljne zdravstvene prijetnje
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Zagađen zrak u Sarajevu

Sarajevo se posljednjih dana suočava s alarmantno visokim nivoom zagađenja zraka, čime se glavni grad Bosne i Hercegovine svrstava među najzagađenije gradove svijeta.

Koncentracija štetnih čestica PM 2,5 doseže gotovo 40 puta višu vrijednost od dozvoljene, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih rizika za građane. Udruženje Eko akcija najavilo je podnošenje krivičnih prijava protiv odgovornih osoba u Vladi i institucijama Kantona Sarajevo zbog, kako navode, direktnog ugrožavanja zdravlja i života stanovništva.

"Imamo po drugi put ove godine visoko zagađenje u gradu, međutim nismo ništa čuli osim nekakvog apela, koji liči kao apel udruženja građana, da bi građani trebali ovo ili ono, ali akcije vlasti nema i to je razlog podnošenja krivičnih prijava, jer ovako ugrožavaju hiljade građana", izjavio je Anes Podić iz Udruženja Eko akcija.

Užas u Zagrebu: Očajni roditelji ne znaju gdje su im djeca, navodno ima i mrtvih?

Užas u Zagrebu: Očajni roditelji ne znaju gdje su im djeca, navodno ima i mrtvih?

Udruženje također savjetuje građane da ograniče kretanje na otvorenom i preporučuje nošenje zaštitnih maski za one koji rade na otvorenom, poput radnika parkova, saobraćajnih policajaca i poštara.

Situacija je posebno zabrinjavajuća za djecu, koja su, prema riječima Vedrana Zubića, profesora, svakodnevno izložena toksičnom zraku bez adekvatne reakcije vlasti.

"Kada bude neki tender za raspuhivanje zraka, valjda će se javiti neko iz vlasti da nađe svog prijatelja koji će to raditi. Mi ne mrdamo sa mrtve tačke, a trenutno je situacija gora gotovo 80 posto nego prije 10 godina. Kad pogledate podatke tih suspendiranih čestica, jasno je da će nam evolucija u Sarajevu, evolucija ove djece jadne koja konzumiraju to sve biti katastrofalna", upozorio je Zubić.

Pulmolog dr. Edo Selimić iz Doma zdravlja KS također upozorava na dugoročne posljedice izloženosti smogu: "Ako smo izloženi iz godine u godinu po 3-4 mjeseca tako štetnom uticaju, zavisno od imuniteta od osobe do osobe, neko prije, neko kasnije će upasti u neko hronično oboljenje ili još gore u karcinom."

Iako su zdravstvene posljedice evidentne, meteorolog Bakir Krajinović iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda najavio je određeno poboljšanje kvaliteta zraka.

"Od petka očekujemo promjenu vremenskih prilika, koje se ogledaju prije svega u promjeni temperaturnog i padavinskog režima, tako da u petak očekujemo promjenu pravca vjetra ali i padavine, pa tako očekujemo nešto bolju sliku kada je u pitanju kvalitet vazduha", izjavio je Krajinović.

Stepen zagađenja zraka u Sarajevu trenutno obara sve rekorde, a situacija dovodi glavni grad BiH u neslavnu usporedbu s Lahoreom i Delhijem. Čak i ptice, kako ironično primjećuju građani, u Sarajevu idu pješke, piše BHRT.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije