Čedomir Lukić za Radiosarajevo.ba: Stanje nije tako katastrofalno, maske ne mogu pomoći

Radiosarajevo.ba
Čedomir Lukić za Radiosarajevo.ba: Stanje nije tako katastrofalno, maske ne mogu pomoći

Građani Bosne i Hercegovine i dalje nastavljaju ''borbu sa zrakom'', a on je u pojedinim gradovima opasan po zdravlje.

Posljednjih dana stigao je i apel iz Hitne medicinske pomoći Kantona Sarajevo u kojem se građani upozoravaju da kretanje svedu na minimum, te da ukoliko izlaze van, obavezno koriste zaštitu za usta i nos. Upozorenje se posebno odnose na djecu, starije osobe i trudnice.

Udruženje Pomozi.ba danas na tri lokacije u glavnom gradu realizira besplatnu podjelu maski za zaštitu, a kako navode, praksu će nastaviti i u narednim danima. Zabrinuti stanovnici najviše se pitaju da li će reagirati oni čija se konačna odluka i "pika", s obzirom na to da se nijedno resorno ministarstvo posljednjih dana nije oglašavalo povodom situacije u kojoj se nalazimo.

Kontaktirali smo danas kantonalnog ministra za prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša Čedomira Lukića, koji je istaknuo da se ulažu maksimalni napori da se situacija stavi pod kontrolu.

"Stav Ministarstva za prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša Kantona Sarajevo je da postanemo svjesniji i odgovorniji prema situaciji u kojoj se nalazimo. Mislim da su svi savjeti koji dolaze iz različitih udruženja, a tiču se zagađenja zraka, uznemirujući za građane, te da stanje nije tako katastrofalno. Savjeti koji se daju su značajno neprimjereni, mi ne želimo varati ljude. Priča o maskama koje će se dijeliti ništa ne znači, to je jedna populistička aktivnost - te maske ne pomažu", mišljenja je ministar Lukić.

Dodao je također da nadležno Ministarstvo prati situaciju u kojoj se svi građani nalaze, te da samo upućuje na mjere koje su prikladne.

"Mi smo već proglasili epizodu pripravnosti koja podrazumijeva niz mjera, savjeta i sugestija (smanjen obim kretanja, smanjen saobraćaj, apel za korisnike grijanja - korištenje nešto drukčijih energenata za zagrijavanje). Kad su vozila u pitanju, imamo mnogo starih i neadekvatnih, a na koncu treba biti odgovoran prema sebi, ne koristiti vozila radi svog zdravlja", istaknuo je Lukić.

Želio je napomenuti također da se bilo kakvim represivnim mjerama ništa neće postići, te da će se sutra mijenjati plan interventnih mjera, koje se prvenstveno odnose na saobraćaj.

"Mjere će se prvenstveno odnositi na korištenje vozila koja imaju velike emisije štetnih polutanata u zrak i ograničenje korištenja vozila u saobraćaju preko 3,5 tone. Mjerenja se obavljaju unazad nekoliko godina, a ovakvo stanje dešava se prvi put, u smislu da je zagađenost kontinuirana duži vremenski period", zaključio je ministar.

S obzirom na to da su se građani najviše pitali da li će eventualno doći do obustave nastave u školama ili potpune obustave saobraćaja, ministar je bio vrlo kategoričan.

"Sugestije u vidu obustavljanja nastave ili saobraćaj ne mogu se tako lako provesti. Obustavljanje nastave nosi posljedice - šta roditelji da rade s djecom, ko će ih čuvati, a onda i roditeljima moramo uvesti neke mjere", izjavio je Lukić.

Za kraj je rekao da obustava saobraćaja podrazumijeva obustavu života, nemogućnost dobavljanja osnovnih životnih namirnica, te da se takve mjere mogu primjenjivati samo u gorim uvjetima. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije