Britanski ambasador u BiH Edward Ferguson dao podršku mladim poduzetnicama iz regije Srebrenice

Radiosarajevo.ba
Britanski ambasador u BiH Edward Ferguson dao podršku mladim poduzetnicama iz regije Srebrenice

Britanski ambasador u Bosni i Hercegovini Edward Ferguson danas je u Sarajevu, u centru Networks, upoznao mlade poduzetnike iz regije Srebrenice. Riječ je o mladim ljudima koji više ne žele čekati na zaposlenje i koji su odlučili preuzeti inicijativu, te pokrenuti vlastiti biznis.

Prilika za to im se ukazala u okviru razvojnog projekta Ekonomsko osnaživanje Srebrenice, koji kompanija Kolektiv d.o.o. (Posao.ba) implementira od marta 2015. godine, u partnerstvu s Općinom Srebrenica, u saradnji s Udruženjem Prijatelji Srebrenice, te uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

„Veliki dio onog što pokušavamo učiniti putem novog pristupa EU i Reformske agende je da kreiramo dinamičniju poslovnu sredinu u BiH, otvorimo nova radna mjesta i mogućnosti za mlade,“ rekao je Edward Ferguson. 

„Stoga mi je veliko zadovoljstvo sresti se sa mladim poduzetnicima koji imaju puno uzbudljivih ideja za pokretanje novih poslova te energiju i entuzijazam da te ideje i ostvare." ističe Ferguson.

Cilj projekta je ekonomski osnažiti mlade ljude u Srebrenici, Bratuncu, Milićima, Vlasenici i Zvorniku kroz zapošljavanje i samozapošljavanje, te dati podršku inovativnim poslovnim idejama mladih. Projekat je do sada podržao otvaranje više od sedamdeset radnih mjesta, te pokretanje šest startup kompanija u kojima rade mlade osobe koje imaju zajednički cilj – izgraditi uslove za život i bolju budućnost u opštinama u kojima žive.

„U BiH generalno ne postoji razvijena svijest o preduzetništvu te se, pored svih drugih izazova s kojima se suočavaju,  mladi ljudi teško odlučuju pokrenuti vlastiti biznis.“, izjavio je Edin Mehić, osnivač Posao.ba i poslovnog centra Networks.

Bojana Ilić, inače profesorica engleskog jezika iz Bratunca, već dvije godine je bez posla, a njena ideja je da otvori školu u kojoj će odrasli i djeca na inovativan način učiti strane jezike. 

„Shvatila sam da od čekanja da se nešto promjeni nema ništa, već da moram sama nešto preduzeti. Volim svoj posao, želim da radim i mislim da sam dovoljno uporna da mogu voditi svoj vlastiti biznis“, dodaje Bojana.

Damir Aljkanović iz Srebrenice koji se bavi izradom namještaja, istog je mišljenja. On kaže da je ponuda poslova na tržištu mala i zbog toga pokušava sam sebi stvoriti radno mjesto. 

Njihove ideje se zasnivaju na prepoznavanju potreba tržišta i nastojanju da odgovore na aktuelne probleme svoje zajednice ali i šire. S obzirom  na to da je nezaposlena već petnaest mjeseci, Milijana Sušić je odlučila da pokrene servis za čišćenje poslovnih i stambenih objekata. 

Pored edukacije koja će trajati mjesec dana, sa svakim Startup timom iz regije Srebrenice, će raditi i grupa mentora, te će uz finansijsku podršku i individualno savjetovanje, raditi na razvoju svojih biznis ideja. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije