U mrtvačnici dvije godine leži leš nepoznatog muškarca

Radiosarajevo.ba
U mrtvačnici dvije godine leži leš nepoznatog muškarca

Više od dvije i po godine u Gradskoj mrtvačnici Čapljina nalazi se leš muškarca, označen kao nepoznata osoba, a koji je pronađen 13. maja 2011. godine na drvetu uz obalu rijeke Neretve u mjestu Ševaš Polje kod Mostara.

Uviđajem koji su tada obavili pripadnici Policijske uprave Čapljina rukovodio je sada već bivši tužilac Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona Predrag Tomić, koji je naložio obdukciju, a koju je dan nakon pronalaska obavio vještak medicinske struke Hamza Žujo. 

Budući da je leš pronađen u fazi raspadanja, Žujo se nije mogao izjasniti o uzroku smrti, nakon čega je slučaj završio u ladicama Kantonalnog tužilaštva.

Tek dva dana uoči odlaska Tomića na poziciju državnog tužioca, u Sektor kriminalističke policije MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona stigla je obavijest o ovom slučaju te je, kako je rečeno za Avaz.ba, zatraženo da se poduzmu sve mjere i radnje, odnosno da se u bazi nestalih izvrši provjera radi identifikacije pronađenog leša.

Međutim, kako nisu bile navedene konkretne upute, već puka formalnost, potom su iz Sektora kriminalističke policije zatražili da se tužilac decidirano izjasni o poduzimanju konkretnih mjera i radnji te su predložili DNK vještačenje odnosno uzimanje uzorka od rodbine nestalih osoba.

"Tek se od februara počelo intenzivno raditi na ovom predmetu, nakon što ga je zadužio drugi tužilac, a mi smo nakon toga od rodbine sedam osoba koje bi, eventualno, mogle odgovarati uzeli uzorak za vještačenje", kaže izvor Avaza iz Sektora kriminalističke policije, gdje se nadaju da će na ovaj slučaj uskoro biti stavljena tačka.

Dok se čekaju rezultati vještačenja u čapljinskoj Mrtvačnici, prema naredbi Tužilaštva HNK, leš ne smiju ukopati.

Veliki troškovi

Kako je kazao v. d. direktora Mrtvačnice Josip Perić, u početku je bilo osoba koje su se interesirale za leš i to telefonom, no on ih je upućivao na policiju i Tužilaštvo HNK.

"Vjerujte, u ove dvije godine smo nebrojeno puta slali upite u Tužilaštvo, jer i nama je stalo da se ova priča završi. S jedne strane, želimo da se leš identificira kako bi ljudski bio sahranjen, a, s druge, stvaraju nam se veliki troškovi. Jer, 24 sata ležanja u mrtvačnici, prema našem cjenovniku, košta 80 KM. Kad se sve zbroji, dobije se astronomski iznos, a mi bismo bili sretni kad bi nam Tužiteljstvo i trećinu platilo", kaže Perić.

Ne zna se ni ko je žena iz Sarajeva 

Identitet žene koju je 30. novembra prošle godine u blizini GRAS-ove remize u Sarajevu pregazio tramvaj također još nije poznat. Ono što je dodatno otežalo cijeli slučaj jeste da nastradala kod sebe nije imala nikakav identifikacioni dokument.

Tada su kružile dvije verzije priče o okolnostima pod kojima je žena stradala. Prema prvoj verziji, radi se o ženi romske nacionalnosti koja živi u sarajevskom naselju Švrakino Selo, a koja je policiji odranije poznata kao duševna bolesnica. Prema toj verziji, skočila je pod tramvaj izvršivši samoubistvo. Druga verzija je da je nesretna žena, navodno, neoprezno prelazila cestu kada je na nju naletio tramvaj, koji ju je pregazio. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije