Otac Selme Agić: Borit ću se svim snagama za pravdu

S. H.
Otac Selme Agić: Borit ću se svim snagama za pravdu
Avaz / Očevi ubijenih studentica na dženazi
Suđenje Sanjinu Sefiću, osumnjičenom za ubistvo dviju studentica Selme Agić i Edite Malkoč u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 10. oktobra prošle godine, počelo je 21. marta iznošenjem uvodnih riječi.

U sudnici se tog dana nisu pojavile porodice tragično stradalih Selme i Edite jer, kako kaže otac Selme Agić iz Bugojna, nisu imali snage.

Naredno ročište zakazano je za 6. april u Kantonalnom sudu u Sarajevu gdje će se pojaviti Selmina porodica, potvrdio je za Radiosarajevo.ba Amir Agić, te rekao da će doći s još desetak članova porodice.

“Nisam želio biti na ročištima, ali moram. Ne želim da se blati ime moje porodice niti porodice Malkoč. Ne može moju kćerku zastupati neko ko je ne poznaje. Neka dođu u Bugojno i Bosansku Krupu i vidi kako su te djevojke živjele, bile su za primjer”, rekao je u razgovoru za naš portal Selmin otac, navodeći kako se niko nije zapitao jesu li u stanju prisustvovati ročištima.

Njegova supruga ima zdravstvenih problema zbog kojih prima tri terapije, a i sam Amir posjećuje neuropsihijatra.

Ovo nije ni prva nesreća koja je zadesila porodicu Agić. Izgubili su sina 1994. godine na sličan način i zbog toga niko nije odgovarao, ispričao nam je Amir.

Zbog toga Agić ne vjeruje bh. pravosuđu jer smatra da “države nema”.

“Ja sam se za nju borio u ratu i druge nemam, ja nju volim. Ali države nema”, rekao je Agić.

Za saobraćajnu nesreću u kojoj je nastradala njegova kćerka saznao je preko internet portala jutro nakon nesreće i odmah je stigao u Sarajevo. Tada je već sve bilo gotovo, njegove kćerke više nije bilo, a osumnjičeni za njeno ubistvo Sefić je pobjegao u Srbiju.

Porodica Sefić ih, kako kaže, nije kontaktirala. Pismo o kojem svi pričaju zapravo nije pismo nego listić na kojem izjavljuje saučešće napisano ručno.

“Izjavljuje saučešće, a izjašnjava se da nije kriv. Ako nije kriv, što je bježao”, rekao je Selmin otac za Radiosarajevo.ba.

Ni njegovu, a ni porodicu Edite Malkoč, kako navodi, niko iz Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu nije kontaktirao. Iako je želio da Tužilaštvo i Sud rade svoje, Agić je odlučio da će se i sam boriti da pravda dođe do kraja. Poručio je da će se boriti svim snagama iako zna da će proces biti dugotrajan i bolan, ispričao je Amir Agić za Radiosarajevo.ba.

Optužnica Tužilaštva KS-a Sefića tereti za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i krivično djelo neukazivanja pomoći povrijeđenoj osobi nakon saobraćajne nesreće. 

On je 10. oktobra 2016. godine vozeći brzinom većom od 100 km/h na pješačkom prijelazu u ulici Zmaja od Bosne, vozeći automobil Golf VI, prošavši kroz crveno svjetlo na semaforu, usmrtio studentice Selmu Agić i Editu Malkoč. Sefić je pobjegao sa lica mjesta i preko GP Uvac pobjegao u Srbiju gdje je uhapšen 11. oktobra i zadržan u ekstradicijskom pritvoru sve do 9. januara kada je izručen bh. pravosuđu. Od tada se nalazi u pritvoru, a prilikom ispitivanja branio se šutnjom.

Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je optužnicu i protiv Sefićevih pomagača Sare Sefić, Dine Alića, Amara Salihovića i Sauda Nišića.
 
Sara Sefić, Dino Alić i Amar Salihović terete se da su istu noć pomogli Sanjinu Sefiću da pobjegne iz BiH, tako što su ga prevezli do graničnog prijeleza Uvac, nakon čega je Sanjin Sefić postao nedostupan organima gonjenja, te time počinili krivično djelo pomoć počiniocu nakon izvršenog krivičnog djela.
 
Saud Nišić tereti se da je pomogao Sari Sefić, Aliću i Salihoviću nakon izvršenja krivičnog djela odnosno sakrio je vozilo kojim su Sefića prevezli do GP Uvac.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije