Ko se "poigrava" sa živcima sarajevske policije: U svega dva dana četiri lažne dojave o bombama
Lažni dojavljivači navodno postavljenih eksplozivnih naprava, nakon kraće "pauze", ponovo su se aktivirali te su nastavili tamo gdje su i stali - zadavati glabolje sarajevskim policajcima.
U svega dva dana, u utorak i srijedu, pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo u čak četiri navrata dojavljeno je da su postavljene bombe.
U svim slučajevima "na meti" su bile prosvjetne ustanove - škola i fakultet. Interesantno je da se od posljednje četiti "uzbune", tri odnose na istu prosvjetnu ustanovu - Osnovnu školu Meša Selimović.
Oglasili se studenti nakon masovnih protesta u Srbiji: 'Tek smo počeli'
Sve je počelo u utorak oko 10.45 sati kada je dojavljeno da je postavljena bomba u spomenutoj školi. Kontradiverzionim (KDZ) pregledom, koji je okončan oko 12.30 sati, ustanovljeno je da se radi o lažnoj dojavi.
U dva navrata "češljali" iste prostorije
Kako saznaje portal Radiosarajevo.ba, brojni policajci i tim za KDZ pregled nije stigao ni da se vrati u službene prostorije, a uslijedila je nova dojava!
Tačnije, svega 20 minuta poslije, u 12.50 sati, nova dojava je stigla na adresu spomenute škole. Tako su policajci morali se vratiti na mjesto događaja i "češljati" iste prostorije. Pogađate - i druga dojava je bila lažna.
Nažalost, to nije sve. Za vrijeme drugog pregleda spomenute škole, u 13.30 sati, stigla je još jedna dojava. Ovog puta "na meti" je bio Internacionalni univerzitet u Sarajevu.
I u ovom slučaju KDZ pregledom ustanovljeno je da je bila lažna uzbina.
Lažni dojavljivači bombi zadaju glavobolje MUP-u KS: Samo u prošloj godini više od 200 "uzbuna"
Negativan trend se nastavio pa sarajevski policajci nisu mogli odahnuti ni danas. Oko 13.00 sati stigla je dojava da je postavljena naprava. Meta je ponovo bila Osnovna škola Meša Selimović. KDZ pregledom, koji je okončan oko 14.15 sati, ponovo je ustanovljeno da se radi o lažnoj dojavi, potvrdila je za portal Radiosarajevo.ba Mersiha Novalić, portparolka MUP-a KS.
Prema prvim informacijama, posljednja lažna dojava upućena je putem maila, što otežava posao policiji u identifikaciji počionica.
Portparolka MUP-a KS potvrdila je da za sada nije poznato ko stoji iza serije lažnih dojava.
Poražavajući podaci
Kako je naš portal ranije objavio, samo tokom janura i februara tekuće godine na području Kantona Sarajevo prijavljeno je pet anonimnih dojava o postavljenim bombama, od čega četiri na području općine Centar, koje su se odnosile na Općinski sud Sarajevo, te jedna na područje sarajevske općine Ilidže.
Ni mjesec mart nije bolje započeo. nepoznata osoba je alarmirala policiju i poručila da je postavljena naprava u sudu, ne precizirajući o kojoj pravosudnoj instituciji se radi. Tada su policajci morali "isprazniti" i "češljati" četiri suda na tri različite lokacije - Vrhovni sud FBiH, Ustavni sud BiH te Općinski i Kantonalni sud!
Ko se "poigrava" sa živcima policije ostaje - misterija.
Kolike su predviđene kazne?
Lažna dojava se tretira u Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine kao krivična djela izazivanje opće opasnosti, ugrožavanje sigurnosti te lažno prijavljivanje.
Protiv izvršilaca su predviđene kazne zatvora od tri mjeseca do tri godine, ili novčane kazne.
Prema podacima sa službene web stranici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, u protekloj godini, 2022., izrečena je jedna presuda te u jednom navratu podignuta optužnica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.