Ko je Pramod Mittal koji je uhapšen kod Tuzle i iz GIKIL-a izvukao 21 milion KM

Radiosarajevo.ba
Ko je Pramod Mittal koji je uhapšen kod Tuzle i iz GIKIL-a izvukao 21 milion KM
Twitter / Pramod Mittal

Tomislav Ljubić, glavni tužilac Tuzlanskog kantona i Čazim Serhatlić, postupajući tužilac u vezi počinjenog kriminala u Global ispat koksnoj industriji u Lukavcu,  obratili se danas javnosti povodom hapšenja milijardera Pramoda Mittala, predsjednika Nadzornog odbora GIKIL-a.

Mittal se sumnjiči je preko GIKIL-a izvlačio milione maraka iz BiH.

Velika akcija policije: Milijarder Pramod Mittal uhapšen na području Lukavca

Međutim, iako su Ljubić i Serhatlić istaknuli da zbog istrage ne smiju iznositi detalje ovog predmeta, tužitelj Serhatlić bio je pred novinarima veoma jasan u iznošenju podataka – za što se sve, jučer uhapšeni, Indijca sumnjiči.

"Sumnjamo da je od 2006.do 2015. godine putem menadžerskih ugovora izvučeno 21 milion maraka, a za koja novčana sredstva mi smatramo da su neosnovano isplačena. Brojne navodne kriminalne radnje prijavili su Tužiteljstvu TK uposlenici GIKIL-a", rekao je Serhatlić.

GIKIL: Jedna od kompanija u vlasništvu kontroverznog biznismena - undefined

Arhiv: GIKIL: Jedna od kompanija u vlasništvu kontroverznog biznismena

"Istaći ću jednu činjenicu. Dok je ovaj predmet po našoj pritužbi bio na razmatranju u Tužilaštvu BiH, u oktobru 2018.godine je stigla prva prijava od radnika GIKIL-a, da se od tamo izvlači novac i preusmjerava na nepoznate adrese. Uposlenici su sumnjali da se taj novac predaje Pramod Mittalu. Mi smo, iako nismo imali kompletan predmet kod sebe,  poduzeli određene aktivnosti i tražili od financijske policije da se provjere ovakve okolnosti. Jedno takvo izdvajanje od 3 miliona dolara je bilo spriječeno, ali mi nismo imali predmet kod sebe i zato smo morali čekati i utvrditi šta će se desiti s predmetom i našim dokazima", dodao je Serhatlić.

Predmet mogućeg kriminala počinjenog u GIKL-u vraćen je iz Tužilaštva BiH u Tužilaštvo Tuzlanskog kantona u februaru ove godine.

"U zadnja dva mjeseca posebno su važni pozivi uposlenika GIKIL-a koji nam govore o alarmantnom stanju i traže od nas da se spriječi propast GIKIL-a. Navodno su sredstava bila usmjeravana na druge firme, a sumnjamo i na pojedine lične adrese, a da se istovremeno spriječi isplata plata radnicima i doprinosa", upozorava Serhatlić.

Ljubić kaže da građani Tuzlanskog kantona najviše očekuju od Tužiteljstva Tuzlanskog kantona, da se očigledan kriminal koji se vrši u GIKIL-u već godinama adekvatno kazni.

Očekuje se da će Pramod Mittal danas u poslijepodnevnim satima biti predat Tužilaštvu Tuzlanskog kantona.

Podsjetimo, 62-godišnji biznismen je osumnjičen da je, uz još dvije osobe, učestvovao u izvlačenju novca iz firme u vlasništvu njegove porodice 'Global Ispat koksnoj industriji (GIKIL)'' na račune u Londonu.

Porodična firma Mittal Steel, koju je osnovao stariji Lakshmi, sa 300 hiljada zaposlenika i godišnjim prihodima od 30 milijardi dolara, jedna je od najvećih kompanija za proizvodnju čelika u svijetu. U Bosni i Hercegovini, osim GIKIL-a, drže još Željezaru Zenica i Rudnik kod Prijedora.

Prema pisanju indijskih medija, ovo nije prvi put da se mlađi brat Pramod našao u problemima. U Indiji je već bio pod sumnjama za pranje novca i prevaru državne agencije za trgovinu.

Pramod je poznat i kao porodični razmetljivac. Tako je na vjenčanje svoje 26-godišnje kćeri Shristi Mittal u Barceloni 2013. godine potrošio 82 miliona dolara.

To je drugo najskuplje vjenčanje u historiji. Jedino skuplje bilo je ono 1981. godine između Mohammeda bin Zayed Al Nahyana, vladara Abu Dhabija i princeze Salame.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije