Češki mediji o novoj vladi

Radiosarajevo.ba
Češki mediji o novoj vladi

Pad vlade premijer Mireka Topolaneka uzdrmao je poziciju Češke Republike u predsjedavanju Evropskom unijom, ali i ojačao euroskeptičnu ulogu predsjednika Vaclava Klausa, te produbio sumnje u ratifikaciju Lisabonskog sporazuma.

Senat češkog Parlamenta trebao bi se izjasniti o Lisabonskom ugovoru početkom maja, a šansu za usvajanje su velike, iako je pala Vlada prošle sedmice, tvrde neki češki političari. Lisabonski sporazum u češkoj javnosti postao je kamenom spoticanja, a predsjednik Klaus krenuo je u misiju obaranja ovog dokumenta, kojeg smatra napadom na nacionalni suverenitet zemalja članica.

Klaus ima veliku podršku nekih zastupnika Građansko-demokratske partije (Občanská demokratická strana) Mareka Topolaneka u gornjem domu Parlamenta, a upravo njihovi glasovi mogli bi biti presudni u usvajanju dokumenta od kojih zavisi stvaranje jače Evropske unije.

Iako sve pomalo zvuči kao aprilska šala, scenarij je ipak realan, kako piše Jiri Leschtina, kolumnista „Hospodarskih novina“, koji predviđa da bi Klaus zajedno s grupom istomišljenika u Parlamentu mogao osnovati novu vladu, imenujući sebi odanog premijera, koje bi kasnije podržao i Parlament.

Prema ovoj „tajnoj agendi“, u narednih nekoliko dana neće biti nikakvog pomaka na ovom planu, ali u narednim sedmicama, Klaus će učiniti sve da njego „čovjek od povjerenja“ formira tzv. „Uskršnju vladu“, a onda bi donji dom mogao iskazati povjerenje novoj vladi, piše Leschtina.

Neke ličnosti koje su postale poznate tokom predsjedničkih izbora iz 2008., mogle bi se pojaviti kao ključne figure u borbi za mjesto premijera: zamjenik predsjednika Vrhovnog suda Pavel Kucera, bivši ministar pravde Pavel Nemec, Miroslav Slouf, lobist Socijal-demokratske partije i mnogi drugi.

Takva vlada mogla bi dobiti povjerenje i u gornjem domu ukoliko je podrži sadašnja opoziciona Socijal-demokratska partija i neki zastupnici drugih političkih stranaka. Čak i ako ne dobije puno povjerenje mogla bi, na osnovu povjerenja donjeg doma, vladati do vanrednih izbora, umjesto sadašnje neformalne vlade, koja opstaje tek zbog činjenice da Češka Republika predsjedava Unijom.
Leschtina očekuje da bi takva vlada počela s povlačenjem Lisabonskog ugovora iz procedure glasanja u Senatu, povukla sve češke vojne snage iz međunarodnih vojnih misija. No, kako tvrdi Leschtina, „Uskršnja vlada“ Vaclava Klausa prvo bi poskidala sve zastave Evropske unije sa zgrada zvaničnih institucija. Pored toga, ova vlada bi odustala od Topolanekovog odlučnog postavljanja krajnjeg roka za uvođenje eura.



Ruski interesi

S druge strane, lider Čeških liberala (LIB) Milan Hamersky je izjavio da upravo Klasu ugrožava Češku Republiku i radi za „ruske interese“, prenosi praški „Daily Monitor“. Na zvaničnoj stranici LIB-a, Hamersky Klausa optužuje za kršenje zakona, narušavanje nezavisnosti nekih važnih institucija, te omogućavanja Komunističkoj partiji (KSCM) da učestvuje u donošenju nekih važnih odluka.
Uz sve to, LIB je na svojoj web-stranici pokrenuo i kampanju pod nazivom „Valcav Klaus ugrožava češke nacionalne interese“, sa slikom Klausa koji nosi leptir-mašnu u bojama ruske zastave.

Ova partija, također, tvrdi da su najveće marketinške kompanije odbile objaviti bilborde o ovoj kampanjui, a veliki mediji neće objave plaćene oglase istog sadržaja. LIB je liberalna partija koja svojim programima i aktivnostima želi što više glasača pridobiti za ideju „Sjedinjenih država Evrope“. Osim njih, i neki drugi češki analitičari, a jedan od njih je i Lukas Pachta iz češkog Europeuma, upozoravaju na prorusku politiku predsjednika Klausa.

EurActiv.com/praguemonitor.com/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije