Zrak u FBiH i dalje zagađen: Preporučuje se nošenje maski, boravak na svježem zraku...

Radiosarajevo.ba
Zrak u FBiH i dalje zagađen: Preporučuje se nošenje maski, boravak na svježem zraku...

Zrak u gradovima iz kojih Federalni hidrometeorološki zavod prikuplja podatke i 21. decembra je bio vrlo zagađen, a takav je i jutros. Nažalost, sinoptička slika ne predviđa značajne promjene u narednim danima.

U Tuzli su koncentracije sumpordioksida nešto više nego prethodni dan (u centru grada sa 150 na 230 ug/m3, na stanici Skver dostizane su satne vrijednosti 480 ug/m3), kao i koncentracije lebdećih čestica PM2.5, koje se i dalje kreću u opasno visokim vrijednostima (200-280 ug/m3). Koncentracije sumpordioksida u Lukavcu jučer su bile u okviru graničnih vrijednosti, ali su koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i u ovom gradu i dalje vrlo visoke (190 ug/m3).

Martin Tais za Radiosarajevo.ba: Zrak više nije čist ni na planinama

U Zenici su jučer značajno opale koncentracije lebdećih čestica PM10 na mjernim mjestima (Centar, Radakovo) - sa 160 na 80 ug/m3 (granična dnevna vrijednost za PM10 je 50 ug/m3). Istovremeno srednje dnevne koncentracije sumpordioksida na mjernim mjestima u ovom gradu su rasle (sa 300, odnosno 370 na 430 odnosno 500 ug/m3), a na stanici Radakovo je zabilježena maksimalna satna koncentracija od 950 ug/m3. Prema saznanjima Zavoda, koncentracije sumpordioksida u Kaknju slične su onima u Zenici.

U Sarajevu su u ponedjeljak dnevne koncentracije prašine niže za tridesetak posto u odnosu na prethodni dan, ali su i dalje visoko iznad graničnih vrijednosti.  Koncentracije ostalih mjerenih materija na stanicama u Kantonu Sarajevo su ispod graničnih vrijednosti.

U Kantonu Sarajevo u općini Kakanj i Općini Zenica još uvijek je na snazi epizoda - pripravnost. Nadležne institucije poduzet će mjere u skladu s lokalnim planovima interventnih mjera za slučajeve prekomjerne zagađenosti.

Zrak u Tuzli, Zenici, Kaknju i Sarajevu i dalje je nezdrav i opasan za osjetljive grupe stanovništva. Osobe s respiratornim poteškoćama i kardiovaskularnim oboljenjima trebaju izbjegavati napore. Preporučljivo je svim osobama da, ukoliko su u mogućnosti, odlaze na izlete u viša područja sa svježim zrakom. S obzirom na dužinu trajanja, ovakva stanja pogoduju i nastanku respiratornih bolesti poput astme, posebno kod djece.

Zbog dugačke epizode zagađenja zraka (skoro trideset dana u kontinuitetu), građanima se preporučuje nošenje maski koje je mnogo efikasnije od korištenja šalova prilikom disanja, jer oni propuštaju najveći dio prašine mjerenih promjera (PM10 i PM2.5). Za zaustavljanje ovih čestica najefikasnije su radne maske kakve se koriste u tehnološkim postupcima, koje imaju oznaku FFP2 i FFP3 ili maske s oznakom N95.

Glavni izvori zagađenja zraka u Federaciji Bosne i Hercegovine su domaćinstva i drugi objekti koji se zagrijavaju na kruta goriva, industrijska postrojenja, termoelektrane i saobraćaj, saopćeno je iz FHMZ.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije