Zoran Milanović je novi-stari predsjednik Hrvatske: Kakav je u prethodnom mandatu bio prema BiH?
Zoran Milanović, koji je sinoć osvojio novi mandat na mjestu predsjednika Hrvatske, često je i s pravom, na ovoj poziciji u prethodnih pet godina, bio na meti brojnih kritika u Bosni i Hercegovini. Nerijetko je davao neprimjerene izjave, a zbog odličnih odnosa sa Dodikom nailazio je na osude i u svojoj zemlji. Kako Milanovićeva politika izgleda iz ugla BiH?
Milanović kao predsjednik vodio je, u najmanju ruku, osebujnu politiku prema našoj zemlji. To je, vrlo često i uvredljivo, pretočavao u izjave, poput one o sapunu i parfemu, rugajući se ideji o građanskoj Bosni i Hercegovini.
Dovodio u pitanje genocid u Srebrenici
"To što mi funkcioniramo kao građanska država hrvatskog naroda, ali građanska država, u kojoj su prava manjina, pa i onih koji uopće ne predstavljaju manjine nego paradiraju već 20 godina zaštićena kao nigdje u Evropi, to je druga stvar, to je nama na ponos, ali Bosna tako ne može funkcionirati, to je nerealno", govorio je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović (20.12.2021.).
Hladno jutro u BiH: Pogledajte gdje je zabilježen najveći minus, objavljena i prognoza do četvrtka
Niz se vrlo bzo nastavljao. Dovodio je u pitanje genocid u Srebrenici, zbog čega je bio na udaru kritika. Da se bilo kakve strateške odluke ne mogu donositi bez saglasnosti tri konsitutivna naroda u BiH, od kojih je hrvatski narod, kako on kaže, nezadovoljan. Milanović je uvjeren i da se problem Izbornog zakona u BiH i jednakopravnost Hrvata mogao riješiti uvjetovanjem članstva Finske i Švedske u NATO-u. Ali, uzaludno. A kada mu se drugi ne sviđaju, partnera za dogovor vidi u Miloradu Dodiku.
"Ako je Dodik dobar i Plenkoviću neki dan, i Draganu Čoviću, i ako je on predstavnik Srba u RS, i ako Srbi i Hrvati imaju neke zajedničke interese, to je moj sugovornik. Za razliku od Vučića, njegova povijest djelovanja u ratu je nešto sasvim drugo i s takvim ljudima se razgovara", izjavio je Milanović u debati za drugi mandat na mjestu predsjednika RH.
No, Milanovićeva uloga je u proteklom periodu, smatra predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, bila važna za ujedinjenje hrvatskog državnog stava o položaju hrvatskog naroda u BiH. "Koliko je bitno da Hrvati imaju svoje predstavnike tamo gdje se odlučuje o kolektivnim pravima našeg naroda, i u Predsjedništvu i u Domovima naroda i tu je predsjednik Milanović napravio jedan ogroman iskorak u posljednjih pet godina", kazao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Gjenero o pobjedi Milanovića: Moglo bi doći do neugodne radikalizacije hrvatske politike prema BiH
Nasuprot Čoviću, nimalo pozitivno mišljenje o Milanoviću nema prvi čovjek SDA Bakir Izetbegović, kojeg je Milanović optužio da radi po nalogu Ankare. "Lako je ustanoviti ko je u trianglu Dodik-Milanović-Izetbegović prijetvoran i prevrtljiv, a ko je ostao dosljedan svojim stavovima i politikama od mladosti do danas. Sve u svemu - bio bih zabrinut kada bi osobe poput Milanovića imale pozitivno mišljenje o meni i mom narodu", stava je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
Neuspješan mandat
Mandat Zorana Milanovića predstavnici akademske zajednice, analitičari, novinari, ne ocjenjuju mnogo uspješnim. Profesor Filandra smatra da je za Milanovića Bosna i Hercegovina bila prostor i osnova za razvijanje desničarskih stavova.
"On zapravo koristi BiH i njene aktere za dobijanje biračkog legitimiteta i ništa više. Ono što je za nas kao građane, državljane BiH loše jeste činjenica da u aktualnim hrvatskim politikama već desetljeće i više BiH nema nikakav značajan status", smatra u izjavi za BHRT profesor na Fakultetu političkih nauka UNSA-e Šaćir Filandra. "Često se u Hrvatskoj govori kako mu je najčešći sugovornik izvan Hrvatske bio Milorad Dodik. On je prilično agresivan bio u svojoj komunikaciji i unutar i izvan Hrvatske. Posebno možemo reći da je izvan Hrvatske BiH bila meta. Očekujem da vodi nešto mirniju politiku s obzirom da mu je to drugi i zadnji mandat", smatra vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić.
Većina smatra da, bez obzira na osobu koja bude sjedila na Pantovčaku, ubuduće treba više poraditi na unapređenju odnosa Sarajeva i Zagreba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.