Žene u BiH su diskriminisane u svim sferama života
Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Bruce G. Berton istakao je na današnjoj konferenciji za medije u Sraajevu kako je ambasadorka Mellane Verveer , svjetski priznat stručnjak za pitanja rodne ravnopravnosti, posljednji put u BiH 2016. godine ravnopravnosti u našoj zemlji.
Berton je istakao kako je poznato da se žene u BiH i dalje suočavaju sa marginalizacijom i diskriminacijom u svim sferama života.
"Jedan su nedovoljno zastupljene u političkoj sferi, suočavale se sa poteškoćama u pristupu tržištima rada, zdravstvene i socijalne zaštite i podložne su nasilju i eksploataciji. To krši osnovna načela ljudskih prava i negativno utječe na stabilnost i ekonomski razvoj zemlje, i plaćanje velike cijene za ovu nejednakost ", rekao je Berton.
Kako je rekao, Misija OSCE-a u BiH radi sa institucijama za rodnu ravnopravnost, političke stranke, civilne društvene i druge relevantne faktore kako bi se ispravili.
Glavni prioriteti sada će biti razvoj baze podataka o nasilju u porodici u FBiH, objavljivanje rezultata istraživanja na nivou BiH o dobrobiti i sigurnosti žena , uključujući rasprostranjenost nasilja nad ženama. Također, radi se na jačanju kapaciteta za agencije za provođenje zakona i pravosuđa u odgovoru na nasilje u porodici. Radit će se i na podršci udruženim ženama policajaca u oba entiteta na jačanju uloge žene, a radit će se sa političkim strankama na poboljšanju unutrašnjih politika koje se odnose na učešće žene u politici.
Ambasadorka Verveer je rekla da je nijedna zemlja ne može napredovati ako nema svakog istu priliku . Rodna ravnopravnost je važna i ženska prava koja trebaju biti zaštićena, sudjelovati u donošenju odluka i biti zaštićena od nasilja. U BiH treba postojati bolji okvir zakona za rodnu ravnopravnost. Izvještaj o BiH će biti objavljen idućeg mjeseca, a to će biti stanje u BiH lošije govorilo i na velikoj konferenciji u Beču.
"Ovo nije samo pitanje žene već cijelog društva koje je trebalo da rade na tome da ništa ne bi trebalo da bude potrošeno", rekla je Verveer.
Verveer je ispričala kako je prvi put u BiH bila poslije rata i da su i tada, au ratu, žene razmišljale u budućnosti.
Imala je, kako kaže, priliku da vidi kako se radi u BiH i upoznala sam sjajne žene koje rade na pomirenju.
" Lijepo se vraća opet ovdje i ovo je važna misija, možda jedna od najvećih ", rekla je Verveer.
Rodna neravnopravnost: Žene i 1. maj
Koliko su žene (ne) ravnopravne
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.