Visoki predstavnik u BiH odgovorio na pitanje da li će koristiti bonske ovlasti

4
Radiosarajevo.ba
Visoki predstavnik u BiH odgovorio na pitanje da li će koristiti bonske ovlasti
Foto: Arhiv/Radiosarajevo.ba / Christian Schmidt

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini je u ekskluzivnom intervjuu za N1 televiziju govorio o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, njegovim ovlastima kao visokog predstavnika te je, između ostalog, komentarišući Zakon o zabrani negiranja genocida rekao da bi se on kao takav podrazumijevao u Njemačkoj.

Da li je spreman da se sastane sa Dodikom te da li postoje naznake za to?

"Ja sam već izrekao brojne pozive, s druge strane, situacija nije takva da me Dodik ne poznaje. Mi smo u prošlosti sarađivali vrlo konstruktivno i ja sam u budućnosti spreman za nešto takvo. Ja sam vakcinisan i testiran, negativan sam, znam se ponašati za stolom i spreman sam razgovarati", odgovorio je on.

Samira Hodžić iz Sarajeva je "Nestlé Zdravo! Baka/Nana" za 2024. godinu

Samira Hodžić iz Sarajeva je "Nestlé Zdravo! Baka/Nana" za 2024. godinu

Na pitanje da li i dalje stoji pri Zakonu o zabrani negiranja genocida koji je nametnuo njegov prethodnik Valentin Inzko te da li će ga na kraju povući što je i zahtjev predstavnika RS, Schmidt je kazao da se bavi ovim zakonom i diskusijama koje je on izazvao u BiH.

"Nijedan zakon na svijetu ne može optužiti cijeli jedan narod. Uvijek se radi o individualnoj odgovornosti. Vidite u Srbiji se za par dana obilježava 80. godišnjica masakra u Kragujevcu. To su učinili pojedinci iz njemačkog naroda i u ovom zakonu kojeg ste pomenuli je također zabranjeno da se negiraju takva djela. Ovaj zakon nije uperen protiv nekoga, radi se o standardu Evropske unije i trebaju građani shvatiti da to nije protiv njih.

Zapravo se radi o nečemu što je jedan zajednički zadatak u kontekstu EU. Ja sam Nijemac i znam šta govorim i znam da bi se to kod nas podrazumijevalo da nas neko pita da li želimo takav zakon i isto tako i drugdje. Tako da to nije napad na ljude koji nemaju veze s tim bez obzira na njihovu nacionalnost", kazao je Schmidt.

Kazao je da za njega nije upitna njegova legitimnost kao visokog predstavnika što dovode u pitanje predstavnici RS i Rusija: "Svaka diskusija je suvišna i međunarodna zajednica je tako odlučila i ja sam tu da izvršavam svoje zadatke."

S obzirom na to da je razgovarao sa zvaničnicima iz regije te da su takvi razgovori bili vrlo fokusirani i razumni.

"Isto tako prepoznato je da bi nekakav mirni razlaz bio nešto što svi odbijaju i to bi dovelo do nove krize, a Balkan je imao dovoljno kriza tokom 90-ih. Ja jako puno putujem i nisam susreo nikoga da je rekao da želi ukinuti RS. Da je rekao ja bih se tome suprotstavio. Postojanje RS je neupitno. Uvijek ću braniti pravo na postojanje i RS i FBiH i BiH i podržavat ću svakoga ko je takvog mišljenja", poručio je Schmidt.

Između ostalog, rekao da je on u BiH da više bude u pozadini, a da bh. institucije donose odluke.

"Ukoliko postoje određene stavke u vezi kojih treba razgovarati i imati čak i različite stavove kao što je to uobičajeno u demokratiji onda ćemo to i učiniti. Ja sam zapravo u potrazi za time gdje leže problemi i moram biti otvoren, ono što sam vidio zadnjih dana, posebno danas, zaista se zapitam čemu to služi", kazao je Schmidt.

Dalje je istakao da međunarodna zajednica i većina u BiH ne žele odustati od države koja je nastala prije 26 godina iz jednog vrlo gorkog perioda.

"Ono što nas treba zanimati je zašto tako veliki broj mladih odlazi. Kada govorimo o tome ko treba djelovati to su odgovorni u zemlji i ne možete očekivati samo da ja djelujem. Istovremeno ne možete željeti biti nezavisni, a ne donositi odluke. Tako da zaista pozivam na donošenje i poštivanje odluka institucija BiH”, dodao je.

Upitan je i da li će koristiti svoje bonske ovlasti pa i kada su u pitanju sankcije prema određenim zvaničnicima: "Takve ovlasti najbolje da ostanu u ladici i da se ne koriste. Ali su u ladici. Kada je riječ o Dodikovim najavama, u tom slučaju najprije trebaju reagovati institucije BiH i donosioci odluka. I u ovom trenutku ne vidim nikakvu pravnu osnovu zašto i kako bi ove predodžbe i izjave koje se trenutno daju mogle postati stvarnost. Isto tako te odluke, ako govorimo o nekakvom prijenosu su odluke koje svi moraju donijeti zajednički, dakle, zajedničko rješenje", naglasio je Schmidt.

Istakao je da ukoliko se želi novi Ustav da to mora proći Parlament BiH poštujući postojeća pravila.

Danas je Dodik rekao da EU neće donijeti sankcije, ali da je moguće da to učini Njemačka.

"Ne znam kako da to kažem na bosanskom jeziku, ali to je takva glupost. Spreman sam za diskusiju, međutim, takvim fantazijama nema mjesta. Trebamo razgovarati o konkretnim temama i tu su svi povezani i ja ću na tome insistirati u svom mandatu prema Dejtonu koji predviđa da više budem u pozadini, a to je da više budem u pozadini, a da građani sve više donose odluke samostalno i takve zvučne izjave možda dobro zvuče, ali nisu zamjena za politiku. Isto tako suverenitet i teritorijalni integritet zemlje nije upitan i on neće biti doveden u pitanje", naglasio je Schmidt u izjavi za N1.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije