Vijeće EU usvojilo zaključke o BiH, propao plan Hrvatske: "Jednakost svih, ne samo konstitutivnih!"

24
Radiosarajevo.ba
Vijeće EU usvojilo zaključke o BiH, propao plan Hrvatske: "Jednakost svih, ne samo konstitutivnih!"
Foto: Pexels / EU poslala jasne poruke našoj zemlji

Vijeće Europske unije odobrilo je danas, 17. decembra, zaključke o proširenju koji obuhvaćaju šest zemalja sa Zapadnog Balkana, među kojima je i Bosna i Hercegovina, te Tursku, Ukrajinu, Republiku Moldaviju i Gruziju.

Europska unija je putem zaključaka Vijeća još jednom istakla svoju punu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu naše zemlje, uz jasno osuđivanje secesionističke retorike koja dolazi iz bosanskohercegovačkog entiteta RS. Između ostalog, naše bh. vlasti su pozvane da "bez odgađanja" podnesu svoj plan reformi kako bi se odblokirala isplata iz Fonda za reforme i rast, te, ponovo, iskazana puna podrška misiji visokog predstavnika i njegovom uredu u našoj zemlji.

A, u izvještaju, 15 zaključaka odnosi se na našu zemlju. 

Laibach i Bijelo dugme obilježili 50. rođendan grupe: Poslušajte 'S topom te bom ciljal moja mala'

Laibach i Bijelo dugme obilježili 50. rođendan grupe: Poslušajte 'S topom te bom ciljal moja mala'

Prvenstveno je pozdravljena odluka Europskog vijeća od 21. i 22. marta 2024. o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. "Vijeće je zadovoljno što će BiH poduzeti sve relevantne korake navedene u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022. s ciljem usvajanja pregovaračkog okvira od strane Vijeća u trenutku kada se ti uslovi ispune. Potrebni su daljnji napori u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta navedenih u Mišljenju Komisije o zahtjevu za članstvo u EU-u koji je odobrilo Vijeće 2019, te uzimajući u obzir zaključke Europskog vijeća iz juna 2022."

Vijeće, nastavili su, "pozdravlja predanost političkog vodstva koje je donijelo opipljive rezultate i pridonijelo odluci iz marta o otvaranju pristupnih pregovora, "ali sa žaljenjem primjećuje da je dinamika reforme od tada u zastoju".

"Vijeće poziva sve političke aktere da obnove fokus zemlje na napredak na putu prema EU, poduzimanjem odlučnih radnji za provedbu potrebnih reformi. BiH treba imenovati glavnog pregovarača i nacionalnog IPA koordinatora u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) III, kao i izraditi nacionalni program za usvajanje pravne stečevine EU. Vijeće podsjeća na važnost osiguravanja usklađenosti svih usvojenih zakona s pravnom stečevinom EU i europskim standardima, uključujući preporuke Venecijanske komisije", istakli su.

Suad Kurtčehajić: Bosna ne može opstati bez Bosanaca

Suad Kurtčehajić: Bosna ne može opstati bez Bosanaca

Pozdravili su održane izbore, pa jasno precizirali: "Što se tiče institucionalnih mehanizama koji su uspostavljeni Daytonskim mirovnim sporazumom, BiH treba poduzeti daljnje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala jednakost i nediskriminaciju svih građana*, posebice provedbom presude Sejdić-Finci. Vijeće ponavlja svoj poziv na uključiv proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi, kroz istinski dijalog i u skladu s europskim standardima kako bi se uklonili svi oblici nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu.

Vijeće također podsjeća da niz odluka Ustavnog suda tek treba biti u potpunosti izvršeno. Ne smiju se poduzimati nikakvi koraci koji bi otežali provedbu ovih odluka ili dodatno produbili podjele. Vijeće ponavlja svoju nedvosmislenu predanost EU perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje. Vijeće poziva sve političke aktere u BiH da se suzdrže i odreknu provokativne retorike i djelovanja koja izazivaju podjele, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, da poštuju principe jednakosti i nediskriminacije svih građana koji pripadaju svima konstitutivnih naroda i ostalih, te prekinuti veličanje osuđenih ratnih zločinaca i aktivno promicati pomirenje.

Vijeće je i dalje ozbiljno zabrinuto zbog zakonodavstva i inicijativa u entitetu RS koje su u suprotnosti s europskim putem Bosne i Hercegovine, uključujući secesionističku retoriku i dovođenje u pitanje ustavnog poretka zemlje. Suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak, uključujući i odluke Ustavnog suda, te međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine moraju se poštovati. Svako djelovanje protiv ovih načela dovest će do ozbiljnih posljedica", zaprijetili su.

*Odbačeno je nastojanje susjedne Hrvatske da u zaključcima stoji formulacija o "jednakosti konstitutivnih naroda" te je Evropsko vijeće ponovilo svoje ranije stavove da je jednakopravnost svih građana jedan od temeljnih principa. A, primjećujući ograničeni napredak postignut u području pravosuđa, posebno usvajanje izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću o integritetu, Vijeće je naglasilo i potrebu za jačanjem vladavine prava, uključujući usvajanje novog Zakon o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću i Zakon o sudovima. Odluke Ustavnog suda moraju se u potpunosti poštovati.

"Vijeće primjećuje da su učinjeni ograničeni napori u području temeljnih prava i ponavlja svoj poziv Bosni i Hercegovini da značajno intenzivira napore u tom pogledu. Konstatirajući da nije postignut napredak u pogledu slobode izražavanja i medija i zaštite novinara, Vijeće poziva Bosnu i Hercegovinu da osigura puno poštivanje, zaštitu i promicanje slobode okupljanja, udruživanja i izražavanja, te da se suzdrži od daljnjih radnji koji negativno utječu na ovo. Vijeće pozitivno primjećuje da je postignut određeni napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, posebno donošenje zakona o sprječavanju sukoba interesa i o borbi protiv pranja novca i suzbijanja financiranja terorizma kao i potpisivanje sporazuma Eurojusta o pravosudnoj suradnji s EU. Vijeće poziva BiH da poduzme daljnje odlučne korake u ovim područjima, uključujući uspostavu evidencije o istragama i osudama, uključujući na visokoj razini, te usvajanje Zakona o zaštiti ličnih podataka", istakli su, a u međuvremenu je danas Vijeće ministara BiH usvojilo navedeni zakon o zaštiti ličnih podataka.

Što se tiče ekonomskih kriterija, Vijeće potiče Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi svoje kapacitete za suočavanje s pritiskom konkurencije te da provede potrebne strukturne reforme. Također su pozdravili nastavak poboljšanja upravljanja migracijama i pozvali našu zemlju da se u potpunosti uskladi s viznom politikom EU-a te usvoji Zakon o graničnoj kontroli (Vijeće ministara danas je također usvojilo ovaj zakon, op.pr.).

"Vijeće pozdravlja napredovanje pregovora o sporazumu o statusu Frontexa i poziva na njegovo brzo potpisivanje. Što se tiče provedbe Plana rasta za zapadni Balkan, Vijeće poziva BiH da bez daljnjih odlaganja podnese svoju Agendu reformi. Ovo je osnovni opći uslov za moguće isplate u okviru Instrumenta za reformu i rast, a BiH riskira gubitak važnih beneficija", poručili su, te podsjetili na razorne poplave i klizišta koja su pogodila našu zemlju u oktobru ove godine, te pomoć koju su pružili. 

Pozdravili su i obnavljanje mandata EUFOR-a Althea, koji nastavlja igrati ključnu ulogu u potpori vlastima u Bosni i Hercegovini u održavanju sigurnog i zaštićenog okruženja za sve građane, te zaključili:

"Vijeće ponavlja važnost kontinuirane suradnje među međunarodnim akterima i izražava svoju podršku misiji visokog predstavnika i njegovog Ureda u ispunjavanju Agende 5+2. Vijeće ponavlja svoj poziv BiH da brzo ratificira sve regionalne sporazume o mobilnosti u okviru Berlinskog procesa. Vijeće pohvaljuje potpuno usklađivanje Bosne i Hercegovine sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, signalizirajući njezinu jasnu predanost putu ka EU-u i potiče je da ga održi i da u potpunosti provede restriktivne mjere, uključujući Rusiju i Bjelorusiju."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (24)

/ Povezano

/ Najnovije