Ubijeni dok su čekali vodu: Sjećanje na juli 1993, opsadu i masakr na Dobrinji

2
Radiosarajevo.ba
Ubijeni dok su čekali vodu: Sjećanje na juli 1993, opsadu i masakr na Dobrinji
Vlada KS / Obilježena 31. godišnjica masakra u ulici Hakije Turajlića

Polaganjem cvijeća, učenjem fatihe i minutom šutnje danas, 12. jula, obilježena 31. godišnjica masakra u ulici Hakije Turajlića do broja 39, na Dobrinji.

Tog kobnog 12.07.1993. godine sa agresorskih položaja ispaljena je minobacačka granata koja je pala na navedenu lokaciju, gdje je veliki broj građana stajao u redu za vodu. Uslijed eksplozivnog rasprskavajućeg dejstva granate poginulo je 14, a teže i lakše povrijeđeno 16 građana Sarajeva.

Nedžiba Mehonić, Rahima Mehonić, Sedajeta Mehonić, Dragica Mićanović, Sulejman Selimović, Zorka Simić, Enisa Talić, Ibrahim Talić, Jaminka Tvrtković i Stela Tvrtković.

Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!

Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!

Obraćajući se prisutnima, u ime delegacije Kantona Sarajevo, Mirzet Sarajlić iz Ministarstva saobraćaja KS podsjetio je da je prije 31 godinu, na današnji dan, oko 60 sugrađana s kanisterima i kantama u rukama čekalo u redu za vodu iz bunara, kada je s položaja Vojske Republike Srpske u Nedžarićima ispaljena granata koja je ubila 14, i ranila 16 osoba.

"Danas se prisjećamo naših sugrađana ubijenih na ovom mjestu ali i svih ubijenih tokom agresije na Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, govorimo o njima jer je to izuzetno važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego naročito zbog budućnosti. Treba se podsjećati na hiljadodnevnu opsadu Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama, bez vode, hrane, struje, grijanja... a povrh svega je su bili izloženi stalnim granatiranjima i snajperima koji su usmrtili više od 12 hiljada građana Sarajeva, a od toga 1.601 dijete. Ni u kakvim konotacijama ne volim praviti podjele među ljudima, ali osjećam potrebu da spomenem da granate i snajperi s brda nisu birali ni godine, ni spol niti vjersku i nacionalnu pripadnost", naveo je Sarajlić.

Podsjetivši na izrečene kazne za počinjene zločine, on je naveo da je premalo osuditi nekoliko osoba samo za patnju svih građana Sarajeva tokom četiri godine opsade, a pogotovo je to malo za više od 12 hiljada ubijenih građana i djece, te više od 60.000 ranjenih i to samo u Sarajevu.
„Pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo moraju biti adekvatno kažnjeni.

Dan kada je ubijen vizionar bolje BiH: 31 godina od svirepog ubistva Hakije Turajlića

Dan kada je ubijen vizionar bolje BiH: 31 godina od svirepog ubistva Hakije Turajlića

"No, bez obzira na prošlost, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije", zaključio je Sarajlić.

Osim porodica poginulih i delegacije Kantona Sarajevo, počast ubijenim danas su odale i delegacije s nižih nivoa vlasti, predstavnici Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, učenici dobrinjskih škola...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije