Tužilaštvo BiH reklo da nema prijava za obilježavanje neustavnog 9. januara

0
Radiosarajevo.ba
Tužilaštvo BiH reklo da nema prijava za obilježavanje neustavnog 9. januara
Foto: Dž.K./Radiosarajevo / Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) nema evidentiranu prijavu ili izvještaj u vezi ovogodišnjeg obilježavanja 9. januara kao neustavnog dana bh. entiteta RS.

Ovo se navodi u odgovoru iz ove pravosudne institucije na upit Radija Slobodna Evropa da li je pokrenuta istraga ili formiran predmet u vezi ovogodišnjeg obilježavanja ovog neustavnog dana. 

Dodaje se kako je u Tužilaštvu BiH početkom 2024. godine formiran predmet u kojem postupa tužilački tim od četiri tužioca, a na osnovu prijave građanina.

Podsjetnik da je igra više od poena: Džanan Musa briljirao, a jedan gest posebno oduševio

Podsjetnik da je igra više od poena: Džanan Musa briljirao, a jedan gest posebno oduševio

"Zatražena je informacija od Ustavnog suda BiH i upućena je i naredba prema Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) za provođenje određenih radnji i provjera", navodi se u odgovoru Tužilaštva BiH.

Dodaje se da, "kada bude donesena tužilačka odluka, javnost će biti informisana". 

Radovan Višković traži dan žalosti: "Tada je pala prva žrtva - srpski svat na Baščaršiji"

Radovan Višković traži dan žalosti: "Tada je pala prva žrtva - srpski svat na Baščaršiji"

Podsjećamo, neustavni 9. januar 2025. godine, obilježen je u Banjoj Luci sa vlastima iz Republike Srbije, a neustavnost ovog datuma presudio je i Sud BiH. 9. januara 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom. 

Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.

Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije