TI BiH podnio prijavu protiv Gordane Tadić

Radiosarajevo.ba
TI BiH podnio prijavu protiv Gordane Tadić
/ Gordana Tadić, zvanična fotografija VSTV
TI BiH je uputio zahtjev Uredu disciplinskog da ispita postupanje v.d. glavne tužiteljice Gordane Tadić, ukazujući na više mogućih disciplinskih prekršaja.

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je uputio Uredu disciplinskog tužioca zahtjev da ispita postupanje v.d. glavne tužiteljice u Tužilaštvu BiH, Gordane Tadić, u kojem je naveo nekoliko primjera spornog postupanja i ponašanja v.d. glavne tužiteljice, koji su protivni odredbama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.

Naime, na osnovu pisanja portala Žurnal, v.d. glavne tužiteljice, Gordana Tadić, od Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajeva zahtijevala je izuzimanje predmeta protiv Josipa Šimića Đinđića u odnosu na kojeg je navedeno tužilaštvo otvorilo istragu za krivično djelo „krivotvorenje isprave“, iako se radi o krivičnom djelu koje je propisano Krivičnim zakonom Federacije BiH. TI BiH je u informaciji dostavljenoj Uredu disciplinskog tužioca naveo da ovo ukazuje na više mogućih disciplinskih prekršaja, kao štu su: miješanje u postupanje sudije ili tužioca s namjerom opstruiranja ili potcjenjivanja njihovih aktivnosti; upuštanje u aktivnosti koje su nespojive s dužnostima tužioca; ponašanje u sudu ili tužilaštvu i izvan suda ili tužilaštva koje šteti ugledu tužilačke dužnosti ili bilo kakvo drugo ponašanje koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet tužilaštva.

TI BiH je kao sporne izdvojio i kontradiktorne izjave i saopštenja Gordane Tadić u vezi sa navedenim predmetom, te preuranjeno objelodanjivanje neprovjerenih informacija o navodnom praćenju i prisluškivanju i vjerodostojnosti dokumenata, za koje se ispostavilo da nisu autentične (ili da bar njihova autentičnost nije bila zagarantovana u momentu objelodanjivanja). Zakon o VSTV, kao disciplinske prekršaje upravo navodi: davanje bilo kakvih komentara, dok se predmet ne riješi na sudu, za koje se opravdano može očekivati da mogu ometati ili štetiti pravičnom postupku ili suđenju, ili nepoduzimanje odgovarajućih koraka kako bi se osiguralo da se njemu podređeni uposlenici tužilaštva također suzdrže od davanja komentara.

Kao posebno zabrinjavajuće, izdvojene su najave v.d. glavne tužiteljice na konferenciji za medije da će ministar bezbjednosti Dragan Mektić zbog prethodnih izjava biti pozvan na saslušanje, kako je navedeno „u svojstvu osumnjičenog“, čime se zaziva nečije procesuiranje samo na osnovu njihovog iznesenog mišljenja, navodi se u saopćenju Transparency Internationala.

TI BiH je od Ureda disciplinskog tužioca tražio da postupi u skladu sa svojim nadležnostima i da ispita dostavljene informacije, te o postupanjima informiše javnost, imajući u vidu i da su navedene izjave i ponašanje v.d. glavne tužiteljice izazvale veliku pažnju javnosti, dovele do sukoba među institucijama za provođenje zakona, te dodatno urušile ionako nisko povjerenje javnosti u institucije pravosuđa.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije