Svjedok Ratka Mladića: Za genocid u Srebrenici krivi strani špijuni i plaćenici
Vojni vještak odbrane Mitar Kovač ustvrdio je na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom da vojno i političko vodstvo Republike Srpske nije planiralo masovno ubistvo muslimana iz Srebrenice, u julu 1995.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Kovač je odgovornost za taj zločin pripisao stranim obavještajnim službama, paravojskama i plaćenicima, ali je potvrdio da su bili umiješani i sigurnosni oficiri Vojske RS-a, koje je Tribunal već osudio zbog genocida u Srebrenici.
U izvještaju, koji je odbrana uvela u dokaze, general Kovač je ocijenio da je genocid u Srebrenici u julu 1995. predstavljao medijsku "zavjesu" iza koje se prikrivalo etničko čišćenje i "genocid" nad Srbima iz Kninske krajine i zapadne Bosne, tokom operacije Oluja u augustu 1995.
Na insistiranje tužioca Petera McCloskeyja da kaže ko je isplanirao zločin u Srebrenici, ako nisu srpski lideri, Kovač nije konkretno odgovorio. Sugerirao je da je iza tog zločina "vjerovatno" stajao "dio obavještajnih službi dijela međunarodne zajednice" preko "utjecaja" na muslimanske i srpske lidere koji su donosili "neracionalne odluke", kakva je bila odluka Srba da uđu u Srebrenicu.
Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske, Mladić, optužen je za genocid nad oko 7.000 Srebreničana, koje su snage pod njegovom komandom strijeljale u danima pošto su, 11. jula 1995, zauzele tu enklavu koja je bila pod zaštitom UN-a. Optužnica Mladića tereti i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, teroriziranje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperskim djelovanjem i uzimanje međunarodnih talaca, 1992-95.
Kovač smatra da Mladić ne snosi komandnu odgovornost za ovaj zločin, koji se "dogodio po planu nekog drugog", a počinili su ga "plaćenici" i "paravojne formacije iz Podrinja", "vjerovatno u koordinaciji s nekim oficirima i vanjskim faktorom".
Pod "plaćenike" podveo je pripadnike "Škorpiona", koji su u julu 1995. u okolini Trnova ubili šestoricu muškaraca i dječaka iz Srebrenice i to snimili.
"Napravljen je snimak od profesionalnih ubica s namjerom da poslije taj snimak prodaju i naškode borbi naroda", rekao je Kovač.
Na pitanje ko su umiješani srpski "sigurnosni oficiri", Kovač je odgovorio da je "koordinacija išla preko organa sigurnosti od Drinskog korpusa do Zvorničke brigade RS-a". Na sugestiju tužioca, dodao je i sigurnosnog oficira Glavnog štaba VRS-a. Svjedok je potvrdio da su ti oficiri pukovnici Ljubiša Beara, Vujadin Popović i poručnik Drago Nikolić, koji su "bili uključeni u posao prebacivanja zatvorenika" iz Srebrenice u okolinu Zvornika, gdje su, po optužnici, bili strijeljani.
Bearu i Popovića Tribunal je pravosnažno osudio na doživotnu zatvorsku kaznu, proglasivši ih krivim za genocid u Srebrenici. Nikolić je bio osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja genocida, ali je ove godine umro.
"Oni su bili odgovorni za postupanje prema zarobljenicima", naznačio je Kovač, tvrdeći da su Beara i Popović donijeli odluku o transportu zarobljenika u Zvornik, koju je nazvao "nerazumnom u svakom smislu".
Na pitanje tužioca McCloskeyja da li je tvrdi da je Beara, kao glavni sigurnosni oficir GŠ-a VRS-a, djelovao sam, bez naređenja generala Mladića, vojni vještak je kazao: "Da, mislim da je tako, jer su to pitanja smještaja zarobljenika i, nažalost, urađena naopako". Upitan od sudija da li je Mladić zbog toga pokrenuo disciplinski postupak protiv Beare, svjedok je odgovorio odrečno.
Ocjenjujući kako je "najmanje ovaj zločin, na kraju rata, trebao političkom i vojnom rukovodstvu Srba", Kovač je tvrdio da su u planiranje pada enklave i premještanja stanovništva bili umiješani predsjednik BiH Alija Izetbegović i tadašnji američki predsjednik Bill Clinton.
"Ne u planiranje zločina, nego u planiranje napuštanja Srebrenice", precizirao je on.
Upitan od sudija ko je, onda, planirao zločin u Srebrenici, Kovač je odgovorio: "Na tom najvišem nivou, niko nije planirao zločin, ni u RS-u, ni u Federaciji BiH".
Kovač je tvrdio i da je greška i propust bila "optužujuća rečenica" iz Direktive 7 vrhovnog komandanta Radovana Karadžića da život u Srebrenici VRS mora učiniti nemogućim i "bez nade u opstanak" za civilno stanovništvo. Tu grešku, Mladić je, po vještaku, ispravio u vlastitioj naknadnoj direktivi trupama u kojoj je izostavio tu "optužujuću rečenicu".
Zastupnik optužbe, međutim, predočio je u sudnici niz dokumenata nižih komandi VRS-a, nakon susreta s Mladićem, u kojim se kao zadatak pominje stvaranje nemogućih uvjeta za opstanak civila u Srebrenici.
Haški proces Mladiću bit će nastavljen u ponedjeljak, 30. novembra.
Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.