Svako sa svojim izvještajem za BiH: Schmidt i Cvijanović danas pred Vijećem sigurnosti UN

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda danas će održati redovitu polugodišnju raspravu o stanju u Bosni i Hercegovini.
Izvješće Visokog predstavnika trebalo bi biti točka dnevnog reda na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a. Uz Šmita, u radu sjednice sudjelovaće i Željka Cvijanović, predsjedateljica Predsjedništva BiH. Oprečni stavovi političara Federacije BiH i RS uoči današnjeg zasjedanja Vijeća.
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, u izvještaju koji je poslao uoči sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, naveo je kako je izvještajni period obilježio značajan porast tenzija, što nesumnjivo predstavlja trenutnu krizu u našoj zemlji, piše BHRT.

Razbojništvo usred Sarajeva: Muškarac napadnut na Grbavici, zadobio povrede
Uz Šmita, u radu sjednice učestvovaće i Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH. Očekuje se obraćanje i visokog predstavnika i Cvijanović, koja je poručila da na sjednici neće glumiti da govori u ime cijele BiH, što je izazvalo dodatne reakcije.
"Najveći dio Vijeća sigurnosti vrlo dobro zna ko su glavni uzročnici krize u BiH i tu nema nikakve dileme, bilo bi dobro da članica predsjedništva, trenutna predsjedavajuća, gospođa Cvijanović zastupa stavove države BiH jer je ona tamo u ime Predsjedništva BiH", kaže član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

Vučinić: 'Čović kupuje vrijeme. Svaki izgubljeni mjesec je veliki plus za njega i Dodika'
"Kao što su joj dali vizu kao članu Predsjedništva, mogli bi i da joj kažu "ako nećete da govorite kao član Predsjedništva onda nemate mjesto ovdje", ali neće to da napravi niko, zbog toga što smo mali, a mi nećemo da shvatimo da smo mali", stava je bivši diplomata Zlatko Dizdarević.
Vlast u RS ohrabruje prisustvo Željke Cvijanović na sjednici Vijeća, dok opozicija ukazuje na činjenicu da se sistemski razara cijelo društvo.
"Naravno da imamo tu i Željku Cvijanović, velika je stvar da je ona u ovom trenutku predsjedavajuća i da će ona izložiti našu istinu, očekujemo da imamo tu prednost neku i mislimo da je dobra stvar za RS da će sjednica biti u ovom trenutku", istakao je zastupnik SNSD-a u NSRS Srđan Mazalica.
"Za nas Srbe i RS vitalni interes je da se čuva Dejton i ono što smo dobili u Dejtonu, da sve institucije funkcionišu. Sistemski se razara cijelo društvo da bude podređeno jednom čovjeku, a ne RS, Milorad Dodik i njegova politika doveli su do toga da trenutno imamo nekoliko hiljada pripadnika EUFOR-a", izjavio je zastupnik Liste "Za pravdu i red" u NSRS Nebojša Vukanović.
Političari u Federaciji Bosne i Hercegovine ističući ciljeve kojima teže kroz svoje djelovanje, naglašavaju značaj uloge i djelovanja međunarodne zajednice.
"Kad pročitam to izvješće, vrlo jasno ćemo se očitovati oko tog izvješća. Nadam se da u njemu je urađeno ono što je trebalo biti u izvješću - realno sagledana situacija izazova u BiH kojih je jako mnogo, i onih koji žele građanstvom stvoriti unutarnji jedan prostor od BiH, kao i oni koji bi željeli od straha tog unitarizma cijepati BiH", stava je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
"Mi smo rekli puno šta imamo o tome, nastavićemo tako, SNSD koji predvodi ovaj državni udar nije naš partner, niti će biti", kratko je prokomentarisao ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto (NS).

Miličević poručio Čoviću: 'RS više neće biti talac SNSD-a, a hoće li HDZ – vaš je izbor'
"Međunarodna zajednica ne može kazati "neka se domaći faktori dogovore", nemoguće je dogovoriti se s Miloradom Dodikom u situaciji kada on ruši ustavni predak zemlje, kada atakuje na same temelje državnosti BiH", navodi zastupnik u Predstavničkom domu PSBiH Safet Kešo (SDA).
Postavlja se pitanje hoće li zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-a polučiti konkretnije stavove u prevazilaženju trenutne krize u našoj zemlji?
"Nikakva posljedica konkretna neće biti osim dodatnog novog koraka mržnje koja će se proizvoditi kod nas jer će svako interpretirati svoje stavove s razlogom ili bez razloga, tačne ili netačne, interpretirat će ih na način koji će s druge strane proizvoditi animozitet, proizvodit će mržnju, što je u krajnjoj liniji smisao politike u BiH", rekao je Dizdarević.
Podsjećamo i Vlada Republike Srpske uputila je svoj izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a. Na zasjedanju Vijeća sigurnosti UN-a, osim o polugodišnjem izvještaju OHR-a, očekuje se i rasprava o mandatu misije EUFOR “Altea”, koji ističe 1. novembra.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.