Šta se dešava u ovom dijelu BiH: Nadležni o žalbama građana i testiranju

2
Radiosarajevo.ba
Šta se dešava u ovom dijelu BiH: Nadležni o žalbama građana i testiranju
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija / Građani ispred jednog od domova zdravlja

"Institut za javno zdravstvo RS i Laboratorija Službe za mikrobiologiju ima dovoljan broj testova (reagenasa) za PCR testiranje, kao i transportnih briseva kojima se uzimaju uzorci brisa nosa i/ili brisa ždrijela. Laboratorija Instituta nije upoznata s planom naručivanja pacijenata i uzimanjem uzoraka u ambulantama domova zdravlja".

Ovako glasi odgovor načelnice Službe za mikrobiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS, Pave Dimitrijević, na pitanja Srpskainfo koja se odnose na žalbe građana ovih dana da često ne mogu da budu testirani iako su zakazani jer nestane testova.

U Domu zdravlja Banja Luka su kazali da od Instituta za javno zdravstvo RS dobijaju na dnevnom nivou određen broj testova i da potroše onoliko koliko dobiju. Transportni brisevi se dostavljaju domovima zdravlja prema njihovim usmenim zahtjevima i predaju radnicima domova zdravlja koji, kod dostave već uzetih uzoraka briseva pacijenta, preuzimaju transportne briseve za dalji rad.

Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura

Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura

"Broj briseva se dostavlja prema pismenim i usmenim zahtjevima i obično je za pojedini dom zdravlja broj orijentaciono dogovoren još na početku epidemije. Neki domovi zdravlja uzorke donose i preuzimaju transportne briseve svaki dan, a drugi dva do tri puta sedmično, tako da se broj isporučenih transportnih briseva dnevno kreće od 300 do 1200", objašnjava Pavićeva.

Ukoliko postoje zahtjevi za dodatnim brojem transportnih briseva, kako kaže, epidemiolozi iz domova zdravlja obraćaju se laboratoriji Instituta i dogovara se oko povećanja broja transportnih briseva, vodeći računa da to bude u skladu s postojećim kapacitetima laboratorije, a prije svega ljudskim resursima.

"Uzorci primljeni do vremena kada se mogu obraditi i analizirati prema PCR protokolu analiziraju se isti dan i sutradan se izvještaji elektronski šalje u HES službe svih domova zdravlja. Istovremeno, Institut za javno zdravstvo transportnim brisevima, testovima i neophodnim reagensima snabdijeva i bolnice koje rade PCR analize. PCR analize rade i mikrobiološke laboratorije bolnica u Doboju, Bijeljini i Foči, koje obavljaju analize za svoje i potrebe pripadajućih domova zdravlja", dodaje Pavićeva.

Ona kaže da je, prema definiciji slučaja, jasno određeno kome se i kad uzimaju uzorci za PCR analizu, kao i prioriteti. Svjetska zdravstvena organizacija i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti u posljednje vrijeme sve češće preporučuju brze antigenske testove (BAT), jer je vrijeme testiranja oko 15 minuta i rezultati se mogu dobiti vrlo brzo.

Postoji lista prihvatljivih BAT koja je definisana od strane ovih organizacija zbog visokog stepena pouzdanosti (specifičnost i osjetljivost testa) sa obavezom poštovanja uslova za provođenje navedene analize, ističe načelnica Službe za mikrobiologiju Instituta za javno zdravstvo RS, piše Srpska info.

Laboratorija Instituta obavlja testiranje na prisustvo SARS-CoV-2 virusa PCR metodom, brzim antigenskim testom (BAT), kao i analize uzoraka krvi (seruma) na prisustvo IgM i i IgG antijela, zavisno od indikacija za testiranje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije