Šta kaže OHR o antidržavnim potezima NSRS i Milorada Dodika?
Narodna skupština RS usvojila je kasno sinoć na sjednici zaključke prema kojima će Narodna skupština zajedno sa nadležnim institucijama i organima RS "preduzeti potrebne mjere da bi zaštitila prava i slobode svojih građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na svojoj teritoriji".
Dva i po sata iza ponoći, zastupnici Narodne skupštine RS izglasali su i Nacrt izbornog zakona RS.
Za usvajanje Nacrta zakona glasalo je 45 zastupnika, 7 je bilo suzdržano i niko nije glasao protiv.
BHmeteo: Spremite lopate, sanke i zimsku opremu, a evo u kojim dijelovima BiH će vladati nevrijeme
Ovi potezi NSRS dolaze nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH koje će spriječiti izborne prevare.
Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) te smo tražili njihov zvaničan stav spram poteza koje je povukao predsjednik entiteta RS Milorad Dodik i NSRS.
"Visoki predstavnik je svojim angažmanom osigurao uslove za fer i transparentne izbore kako bi građani mogli biti sigurni da njihovi glasovi vrijede. Ovdje se radi o interesu građana ove zemlje jer oni imaju pravo na potpuno demokratske izborne standarde.
Dodikova skupština i udar na državu: U ranim jutarnjim satima NSRS usvojio Nacrt izbornog zakona RS
Nedostatak kritike na račun sadržaja izmjena i dopuna Izbornog zakona, čak ni među onima koji se ne slažu sa njihovim donošenjem, ovo samo dodatno potvrđuje. Još uvijek postoji prostor da domaće vlasti napokon djeluju", navode iz OHR-a.
Iz OHR-a navode da visoki predstavnik podsjeća da su 18. oktobra prošle godine, već tada manje od godinu dana prije izbora, ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u svojoj izjavi pozvali organe vlasti da osiguraju da se lokalni izbori 2024. godine održe uz poboljšanu transparentnost i integritet tako što će usvojiti izmjene i dopune Izbornog zakona u skladu s međunarodnim standardima o transparentnosti i integritetu izbornih procesa i pozitivnim primjerima iz prakse koji se odnose na demokratske izbore, kao što su jasno i više puta preporučili iz Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OSCE-a, GRECO-a i Venecijanske komisije Vijeća Evrope.
"Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira su naglasili da bi 'građani trebali imati povjerenja u izborne sisteme, u dosljednu primjenu proceduralnih zaštitnih mehanizama, kao i u tajnost glasanja'", naveli su iz OHR-a za portal Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.