Slajdžić za "60 minuta": Politika se ne vodi na neformalnim sastancima
Radiosarajevo.ba
O neslaganjima i ostavkama unutra Stranke za BiH Haris Silajdžić, gostujući u Političkom magazinu "60 minuta", izjavio je da je SBiH asocijacija slobodnh ljudi koji rade onako kako im savjest nalaže i da funkcioniranje stranke nije ugroženo. Međutim, napominje da se politika ne može ozbiljno voditi na neformalnim sastancima.
"Nisam za to da se politika ministara vodi iz mog kabineta", rekao je Silajdžić.
Komentirajući kampanju koja se protiv njega vodi u pojedinim medijima, u kojoj se naziva i "šefom mafije", Silajdžić ističe da o tome ne razmišlja i da je to posao za institucije države.
"Kada su u pitanju ulaganja u energetski sektor, bilo bi dobro da čujemo rezultate istrage koju je vodilo Tužilaštvo BiH. Ukoliko postoji bilo šta nezakonito, spreman sam dati ostavku", rekao je Silajdžić.
Ističe da bi investicije u energetski sektor značile preporod za BiH i da je njihovo odbijanje oduzimanje prava građanima da žive normalno. To nas je, kako kaže, dovelo u situaciju da nas sada svi zaobilaze.
"U ovakvoj smo ekonomskoj situaciji isključivo krivicom onih koji su odbili investicije od 3,5 milijarde eura govoreći o nekakvoj korupciji i pljački stoljeća. Ako su Vlada FBiH i sve stranke podržale te projekte, a oni i pored toga nisu prošli, koji će onda investitor doći i razgovarati s tom vladom koja ne donosi odluke, već ih donosi neko drugi", ističe Silajdžić.
Stranka za BiH ne namjerava se povući iz vladajuće koalicije jer bismo u tome slučaju trebali vanredne izbore koje po ustavu ne možemo imati, tvrdi Silajdžić.
"Postavlja se onda pitanje je li bolje s vladom ili bez nje - vlada može raditi i na tome treba insistirati."
Ministri iz SBiH tražili su informaciju o navodima o Razvojnoj banci FBiH, tražili su rezultate, jer su u njoj sredstva svih građana. Te informacije nisu dobili i zbog toga su, kaže Silajdžić, glasali protiv usvajanja finansijskoj izvještaja Razvojne banke.
Silajdžić na kraju napominje da je Republika Srpska dejtonska kategorija i da treba poštovati Dejton, ali ono što imamo danas u BiH nije nastalo poštivanjem nego kršenjem Dejtona.
FTV/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.