Sjećanje na malene heroje: Njihovu igru prije 30 godina prekinula je zločinačka granata

0
Radiosarajevo.ba
Sjećanje na malene heroje: Njihovu igru prije 30 godina prekinula je zločinačka granata
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Obilježena 30. godišnjica ubistva šestero djece na sankanju

Polaganjem cvijeća na mjesto masakra i odavanjem počasti, članovi porodica, predstavnici kantonalne, gradske i općinskih vlasti, te udruženja obilježili su 30. tužnu godišnjicu ubistva naših šestero mladih sugrađana u ulici Bosanska kod broja 4, u naselju Alipašino Polje, C faza.

Na tom mjestu je, prije 30 godina, od agresorske granate Vojske RS ubijeno šestero djece na sankanju, dok ih je još šestero teže povrijeđeno.

Tog kobnog dana ubijeni su: Indira Brković, Jasmina Brković, Mirza Dedović, Danijel Jurenić, Nermin Rizvanović i Admir Subašić.

Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1

Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1

U ime Kantona Sarajevo cvijeće su položili pomoćnik ministrice za socijalnu politku Miralem Dedović, te zastupnici u Skupštini KS Vedrana Vujović, Elvis Vreto i Jasmin Šaljić.

"Svake godine smo ovdje da se sjetimo naših najmlađih sugrađana, ali i svih ubijenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Govoriti o tome je jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego posebno zbog budućnosti. Moramo se podsjećati, ne dopustiti da ove strahote prekrije zaborav. No bez obzira na prošlost, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideje suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije", rekao je Dedović ovom prilikom.

Prije 30 godina zločinačka granata prekinula je snove djece koja su se sankala u Sarajevu

Prije 30 godina zločinačka granata prekinula je snove djece koja su se sankala u Sarajevu

Tokom agresije na BiH, u periodu od 1992. do 1995. godine, agresorske snage su počinile nekoliko zločina nad lokalnim stanovništvom, ne samo u glavnom gradu, nego na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. Prilikom činjenja ovih zločina, agresori nisu gledali ko je žrtva, niti su birali lokaciju, koju napadaju. Napadali su civile, djecu, žene, starce, te su bombardirali, palili i rušili vjerske i zdravstvene objekte.

Svjedočenje na suđenju Ratku Mladiću

Na suđenju Ratku Mladiću u Haagu o stradanju djece u Sarajevu krajem 2012. godine svjedočio je svjedok optužbe Muhamed Kapetanović koji je i kao devetogodišnjak teško ranjen od granate što su je na Sarajevo ispalili Mladićevi vojnici.

Kazao je da je 22. januara 1994. izašao ispred zgrade u sarajevskom naselju Alipašino Polje na sanjkanje s trojicom starijih prijatelja.

"U jednom trenutku čuli smo eksploziju i počeli bježati, a onda je granata eksplodirala iza nas. Danijel Jurenić je poginuo, a ja i još dvojica prijatelja bili smo teško ranjeni. Danijel je bio odmah iza mene i, kad sam se okrenuo, vidio sam da mu je geler odrubio glavu", posvjedočio je Kapetanović dodajući da je stradali dječak tada imao "10 ili 11 godina".

Rekao je kako je nakon eksplozije pokušao ustati, ali zbog ozljede nije mogao. Poslije je došao njegov otac i još neki susjedi pa su ozlijeđene dječake odvezli u bolnicu. Nakon mjesec dana evakuiran je u Italiju i u naredne dvije godine sedam puta operiran.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije