SAD: "Dovršavanje američke misije na Balkanu"

Radiosarajevo.ba
SAD: "Dovršavanje američke misije na Balkanu"

"Dovršavanje američke misije na Balkanu" bila je tema cjelodnevnog skupa održanog u nevladinom Centru za strateška i međunarodna istraživanja u Washingtonu.

"Na području zapadnog Balkana trenutno vlada mir, ali većina zemalja još uvijek je izvan dva potporna stupa Zapada - Sjevernoatlantskog saveza i Evropske unije. Potencijalni scenariji nestabilnosti zahtijevaju ponovno sagledavanje uloge Sjedinjenih Država i Evropske unije poglavito na planu promocije regionalne sigurnosti i ekonomskog razvitka", ustvrdio je Janusz Bugajski iz Centra za strateške i međunarodne studije.

U prijepodnevnom dijelu skupa govorili su veleposlanici zemalja zapadnog Balkana Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije i Crne Gore. Diplomatski predstavnici Srbije također su pozvani na skup, ali niko iz veleposlanstva Srbije nije došao.

Hrvatska veleposlanica Kolinda Grabar-Kitarović obratila se skupu u svojstvu "posebnog gosta," a grčki ambasador prisustvovao je konferenciji, ali nije govorio. Kako smo neslužbeno doznali, Hrvatska je uvrštena kao "posebni gost" jer ne spada u balkanske zemlje "s nedovršenom američkom misijom".

Hrvatska veleposlanica Grabar-Kitarović u tom je smislu poručila drugim zemljama da će im Hrvatska pomoći na putu ka NATO savezu i Evropskoj uniji. Kako je rekla, reforme i sve drugo što se poduzima, ne čini se zbog naloga iz Washingtona ili Bruxellesa, već zbog dobrobiti stanovništva.
"Na putu smo ka konačnoj stabilizaciji regije. Međunarodna zajednica je uključena, ali je na nama - zemljama regije - da se koncentriramo na pozitivnu stranu naših odnosa", rekla je.

Hrvatska ambasadorica vjeruje da će američki angažman u regiji biti nastavljen u nekom obliku, a što se tiče ulaska Hrvatske i Albanije u NATO savez, kazala je da je to uspjeh ne samo za te dvije zemlje već i za čitavu regiju.

Grabar-Kitarović je još jednom zahvalila Sjedinjenim Državama na njihovom angažmanu u regiji, kroz Američko-jadransku povelju, ali i druge inicijative. Ona se založila za veće investicije iz inozemstva dodajući da će poboljšanje ekonomskih prilika donijeti i konačnu stabilizaciju regije.

Nakon izlaganja veleposlanika, ambasadoru Bosne i Hercegovine Mitru Kujundžiću bilo je postavljeno pitanje kad će BiH priznati Kosovo. "Naš je stav da nismo spremni priznati nikakav unilateralni potez", odgovorio je diplomatski predstavnik BiH.

U drugom dijelu konferencije govorili su uglavnom američki analitičari. Donald Hays, negdašnji zamjenik visokoga međunarodnog predstavnika za BiH, kada je u pitanju pristup Evropskoj uniji, izjavio je da bh. Hrvati ne brinu mnogo oko toga hoće li BiH ući u EU, jer oni mogu preko Hrvatske - "čije putovnice uglavnom imaju" - uskoro biti dio Unije.

Za Srbe je izjavio da ne vjeruju u Evropsku uniju i da ne žele živjeti s Bošnjacima, dok je za Bošnjake izjavio kako oni smatraju da njih Evropljani ne trebaju.

Daniel Serwer, iz američkog Instituta za mir, kaže da Sjedinjene Države imaju mnogo proriteta, važnijih od Balkana: "Treba nam zajednička akcija SAD-a i EU-a te pozivam EU da što je prije moguće primi sve balkanske zemlje kada te zemlje ispune uvjete", kazao je Serwer te dodao da EU i SAD trebaju insistirati na teritorijalnom integritetu BiH i Kosova, zatim na uhićenju Ratka Mladića te na reformi srbijanske tajne službe.

Nekoliko sudionika ove konferencije govorilo je o tome da Sjedinjene Države ne mogu same snositi teret provođenja reformi na Balkanu, osobito na području BiH, dok je predstavnik Grčke rekao da je najzad, u pregovorima s Makedoncima oko imena sjevernog susjeda, napokon stavljen na stol dobar prijedlog, dodavši da se službena Atena zalaže za ime Republika Sjeverna Makedonija, umjesto Republika Makedonija, kako svoju zemlju naziva vlada u Skoplju.

FENA/VOA/radiosarajevo.ba


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije