Raspisana potjernica za Sinišom Đurđićem
Iako je prije nekoliko godina iz Državnog tužilaštva najavljeno da će od pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država biti zatraženo izručenje Siniše Đurđića, osumnjičenog za zločine u Vogošći, to se nije desilo, a predmet je u međuvremenu prenesen u nadležnost sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.
Đurđić je krajem prošle godine osuđen na pet godina i deset mjeseci zatvora u SAD-u zbog skrivanja umiješanosti u ratne zločine od imigracijskih vlasti, dok su iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva za Detektor potvrdili da je za njim raspisana međunarodna crvena potjernica.
Kada je Đurđić u novembru 2017. godine uhapšen u SAD-u, iz Državnog tužilaštva su naveli da imaju otvorenu istragu za ratne zločine protiv njega, te će od američkih vlasti biti zatraženo njegovo izručenje BiH.
Najave američkih sankcija Srbiji uznemirile i Plenkovića: Koliko bi one utjecale na tržište u BiH?
"Tužilaštvo provodi istragu protiv Đurđića zbog postojanja sumnje da je za vrijeme rata u BiH, u svojstvu čuvara u logorima ‘Bunker’ kod pansiona ‘Kon Tiki’ u Vogošći i ‘Planjina kuća’ u Svrakama, počinio mučenja i zlostavljanja zarobljenika u navedenim objektima", navodio se u ranijem saopćenju iz Tužilaštva.
Sedam godina kasnija iz Ministarstva pravde BiH u odgovoru Detektoru navode da je izvršenim provjerama utvrđeno da “nema predmeta ekstradicije osobe po imenu Siniša Đurđić“ i da do sada nije zaprimljena molba Državnog tužilaštva za njegovu izručenje.
Na sahranu Bore Čorbe došla dva monstruma: Obojica su osuđeni za ratne strahote
"Postupajući po zamolnicama Tužiteljstva BiH u krivičnom predmetu protiv osumnjičene osobe Siniša Đurđić, Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine je prethodno, kao centralni organ veze u postupcima pružanja međunarodne pravne pomoći, ostvarilo saradnju s Ministarstvom pravde Sjedinjenih Američkih Država", kažu iz Ministarstva pravde.
Iz Tužilaštva BiH su i ranije potvrdili da su putem međunarodne pravne pomoći u ovom predmetu saslušali 18 svjedoka čije izjave su bile potrebne američkim kolegama.
Na upit Detektora da li je traženo Đurđićevo izručenje iz SAD-a, iz Kantonalnog tužilaštva u koje je prenesen predmet su rekli da odgovor potražimo u sarajevskom Kantonalnom sudu, gdje su nam, s druge strane, naveli da se predmet nalazi u fazi istrage i da je “tužilaštvo nadležno za poduzimanje svih potrebnih radnji, pa tako i onih koje uključuju izručenje Siniše Đurđića”.
Nastavni plan za historiju u RS-u šokirao medij u Njemačkoj: Traže se stroge sankcije
Iz Ureda okružnog tužioca u Arizoni je krajem prošle godine saopćeno da je Đurđić proglašen krivim zbog prevare u vezi s vizom, kao i zbog pokušaja nezakonitog pribavljanja državljanstva, zbog čega će u zatvoru provesti gotovo šest godina, a zatim tri godine pod nadzorom na slobodi.
Navodi se da je tokom izvođenja dokaza otkriveno da je Đurđić emigrirao u Tucson 2000. godine, kao i da je devet godina kasnije pokrenuta istraga Državne sigurnosne agencije, nakon što su dobili popis osumnjičenih za ratne zločine. Đurđićeva umiješanost potvrđena je u višegodišnjoj istrazi u kojoj je dokazano i da je bio pripadnik policije, ali i drugih vojnih jedinica srpskih snaga.
U Detektorovoj Bazi sudski utvrđenih činjenica se navodi da su srpske snage Bošnjake i Hrvate hapsile i držale u teškim uslovima u deset zatočeničkih centara u Vogošći, gdje su zatvorenici korišteni u živom štitu i tom prilikom preminuli, a do novembra 1992. iz Srbije su redovno dolazili Srbi da tuku zatočenike i tjeraju ih na ponižavajuće seksualne radnje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.