Put ka EU: Šta je (misteriozni) Mehanizam koordinacije, kada će građani 'osjetiti' napredak...
Bosna i Hercegovina, dakle, u ponedjeljak 15. februara predaje aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
Predsjedavajući Vijeća ministara naše zemlje Denis Zvizdić smatra da smo ispunili većinu sadržanu u tri ključna projekta, ili uvjeta, a to su reformska agenda, mehamizam koordinacije i usklađivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU, a nakon ulaska Hrvatske u Uniju.
Saopćio je ovo Zvizdić, između ostalog, na današnjoj konferenciji za medije u Sarajevu, uz isticanje „napornog i predanog posla koji je Vijeće ministara realiziralo u proteklom periodu“.
Pobrojao je premijer brojne zakone koji su usvojeni u sklopu ekonomsko-reformske agende i njenih šest važnih oblasti (između ostalog, javne finansije, fiskalna održivost, reforma javne uprave...). Doznajemo da je od 33 mjere, koje se moraju usvojiti u periodu od 48 mjeseci, usvojeno njih 17 i to u periodu od šest mjeseci.
Bez isticanja više detalja, Zvizdić je kazao kako ćemo u narednim sedmicama konačno dobiti rezultate popisa iz 2013. „Ta je priča previše otišla u politiku“, kazao je u tom kontekstu predsjedavajući Vijeća ministara, dodajući kako bez ovih rezultata, ne samo da ne možemo odgovoriti na pitanja upitnika EU, već ne možemo raditi na razvoju privrede, industrije i sl.
Veliki dio njegovog današnjeg obraćanja odnosio se na Mehanizam koordinacije. Prostim jezikom rečeno, naša zemlja trebala je uspostaviti sistem da se 'jednim glasom' obraća EU, a ne da zahtjevi, upiti, rješenja stižu sa svih nivoa vlasti, a u BiH ih je mnogo.
Podsjetimo, pitanje rješavanja ovog mehanizma traje bezuspješno već godinama, a posljednji pokušaj propao je 2013. nakon prijedloga HDZ-a BiH da se u sistem odlučivanja uvedu kantoni u Federaciji BiH.
Ipak, Zvizdić je kazao kako je Mehanizam koordinacije konačno usvojen, i to jednoglasno na sjednici Vijeća ministara 26. januara ove godine. On je naveo kako su unutar Mehanizma predviđena rješenja kojim seonemogućava svaka blokada i opstrukcija. Primjerice, dođe li do zastoja na nižem nivou, problem se šalje na najviši nivo odlučivanja i njihov zaključak će biti obavezujući.
Ukoliko vas zanimaju detalji iz Mehanizma koordinacije, posjetite ovaj LINK. Naglasimo da je objavljen i u Službenom listu BiH, čime je akt postao obvezujući za sve.
Na upite novinara zašto je Mehanizam usvojen u tajnosti – u javnosti se do jučer nije znalo da je usvojen – i zašto ga obavija veo misterije, Zvizdić je odgovorio da je to novinarska konstatacija i da je sačinjen zapisnik sa sjednice. Na insistiranje da li će sada iz entiteskih vlada stići kritike na ovo, kazao je da neće te poručio kako su entiteti prije deset dana dobili zvaničan dokument.
Mehanizam, nastavio je Zvizdić, se temelji na tri načela. Glavni je da svi imaju svoj kapacitet učešća i način odlučivanja, a očekuje nas i formiranje zajedničkih tijela BiH-EU. Nije odgovorio na pitanje koliko će nas sve ovo koštati.
Upitan je i premijer kada će građani osjetiti pozitivni efekat približavanja Uniji, a odgovor je bio da će rast BDP-a na nivo od 3,5 posto donijeti poboljšanje svima. Kada se to očekuje? Pa do kraja ove godine mogli bi doći na ovaj nivo, ako „se održi ova politička volja i ne bude zastoja zbog izbora“, procijenio je Zvizdić.
Pregovori sa Evropskom unijom, nakon predaje aplikacije, mogli bi početi dan poslije, već 16. februara. Naši pregovarači imaju zadatak da štite interese BiH, pogotovo kad je riječ o proizvodnji i poljoprivredi, ali je Zvizdić naglasio kako naša zemlja nije u situaciji da postavlja uvjete.
Pozvao je entitetske vlade da aktivno surađuju na Strategijama za transport, energetiku i zaštitu okoliša, kako bi mogli iskoristiti novac od EU projekata, uz isticanje toga da niko neće izgubiti niti svoje nadležnosti, niti svoje projekte.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.