Prvo obraćanje Schmidta nakon nametanja odluka: "Za mene je 'slučaj Ljubić' završen"
Christian Schmidt visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini danas se u Sarajevu obraća javnosti povodom nametanja izmjena Izbornog zakona BiH I Ustava Federacije BiH.
Sa CIK-om, "Koalicijom Pod lupom" ustanovili su, kako je rekao, manje prekršaja, a da je u vezi s tim donio paket integriteta nakon što se stranke nisu mogle dogovoriti.
"Nažalost, kada je riječ o rezultatima izbora, tu se ne ponaša kako treba. Ne može biti da četiri godine ne rade one većine koje su birane i ne donose odluke. Posebno smo u FBIH mogli utvrditi da nismo imali izabranu Vladu i da se sve zasniva na odlukama iz 2014, a to je prije osam godina", smatra visoki predstavnik.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Oglasio se visoki predstavnik Christian Schmidt: "Moj prvi korak je ova odluka!"
Kazao je da će se sastati sa predstavnicima civilnih organizacija i umjetnika jer smatra da treba uključiti i mlade ljude u političke procese.
"Nada da će doći Dayton 2 ne vodi u pravom smjeru. O tome se neće donijeti odluka u nekoj zrakoplovnoj bazi u Americi nego ovdje. Zato sam u Federalni ustav nametnuo participaciju građanki i građana, da nekome ne moraju objašnjavati ko su i šta su", kazao je Schmidt.
U Domu naroda sam počeo sa diskusijom, nakon diskusije donosim odluke. Kada je riječ o diskusiji o tri procenta, je shvaćena na drugačiji način. To znači da shvatam da moramo tražiti druge načine pa sam došao do toga da povećam broj delegata sa 17 na 23.
Objavljujemo detalje: Pročitajte koje je izmjene Izbornog zakona večeras donio Schmidt
Imali smo disproporcijalnost koja je bila jako velika. Želio sam da uzmem u obzir sudske presude i da tu uvedem novi aspekt, novu persprektivu. U izboru predsjednika FBiH su uvedene novine, ono što se do sada dešavalo, nije davalo rezultate", rekao je Schmidt.
Osvrnuo se i na presudu 'Ljubić' Europskog suda za ljudska prava.
"Zbog toga sam dao rokove da se nominuju kandidati i ukoliko se ne donese odluka u navedenom roku, onda će se taj proces prilagođavati. Za mene je slučaj Ljubić pravno gledano okončan", kazao je Schmidt.
Rekao je da neće komentirati rezultate izbora jer oni nisu završeni.
Zapitao se i koja zemlja osim BiH treba tri predsjednika.
"Promjenu Daytonskog ustava, ja to ne mogu uraditi. To mora biti provedba Parlamenta, to moramo zajedno uraditi", istakao je Schmidt na pitanje o presudi 'Komšić'.
Schmidt nije htio da komentira izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića koji je ranije kazao da je "Vlada RH diskretno dogovarala izmjene Izbornog zakona sa OHR-om".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.