Prvi bajram-namaz u banjalučkoj Ferhadiji
U banjalučkoj džamiji Ferhadija je jutros, prvi put nakon 1993.godine, klanjan Bajram-namaz.
Muftija banjalučki Edhem ef. Čamdžić pozvao je u bajramskoj hutbi vjernike da budu solidarni sa svim ljudima te da se zalažu za toleranciju i dobre međuljudske odnose.
"Danas smo klanjali prvi Bajram-namaz, istina u malo otežanim uslovima jer se Ferhadija još obnavlja i skele su još tu, ali one su nam bile i dodatna potpora, kao i veliki broj vjernika – rekao je muftija banjalučki Edhem ef. Čamdžić.
Podsjeća da je i ove godine u Ferhadiji klanjan teravih namaz, 15.jula, kojem je prisustvovao i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.
U zidinama Ferhadije, čija je obnova još u toku, također je ranije klanjan Bajram namaz, dva puta džuma i tri puta teravih namaz tokom dva ramazana.
Muftija Čamdžić očekuje da će se iduće godine Bajram-namaz klanjati u potpuno obnovljenoj Ferhadiji, iako su trenutno radovi otežani, jer nedostaje novaca, ali se i nada da će ta pomoć ipak stići.
U bajramskoj hutbi banjalučki muftija je pozvao vlasti da rade na održivom povratku, ali i pomognu onima koji žele da se vrate u svoje prijeratne domove.
"Povratak nije završen", kazao je Čamdžić, koji je također pozvao vjernike Bošnjaka da se odazovu popisu stanovništva.
Bošnjake je pozvao da uz svoju vjeru poštuju i sve druge ljude, bez obzira na vjeru, naciju i kulturu.
"BiH je stoljećima bila poznata po tome da su ovdje svi živjeli zajedno" kazao je efednija Čamdžić uz poziv na toleranciju, suživot i dijalog.
"S čvršćom vjerom bit će i više tolerancije i dobrih međuljudskih odnosa, a ne mržnje, koja ugrožava zdravo društvo i moralnu zajednicu" kazao je muftija banjalučki, javlja Fena .
Pozvao je nadležne u Ministarstvu prosvjete i kulture u RS, da od naredne školske godine omoguće nacionalnu grupu predmeta i učenicima Bošnjacima u RS, jer je to i elementarno i zakonsko pravo.
Također, ponovio je da očekuje da najesen banjalučke vlasti izdaju dozvolu Islamskoj zajednici u Banjoj Luci za izgradnju medrese, jer jedino u Banjalučkom muftiliku nema vjerske škole.
"Ako nam se se to ne dozvoli bit će to znak da postoji diskriminacija i da nema jednakopravnosti, a u to nećemo da vjerujemo", kazao je muftija Čamdžić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.