Potvrdila Ambasada: Njemačka neće finansirati projekte u RS-u čija vlast zagovara izlazak iz BiH
Njemačke finansije neće biti uključene u finansiranje projekata u bosanskohercegovačkom entitetu RS, nakon što uskoro istekne posljednji ugovor, potvrđeno je iz Ambasade Njemačke u Bosni i Hercegovini u srijedu, 17. aprila.
Njemačka vlada je tokom avgusta prošle godine postupno obustavila projekte, navodeći kao razlog "secesionističku politiku" vlasti tog bosanskohercegovačkog entiteta na čijem je čelu predsjednik Milorad Dodik.
Radi se o četiri infrastrukturna projekta, ukupne vrijednosti 105 miliona eura.
O povećanju minimalne plate oglasili se i penzioneri: "A problem nisu plate od 5.000 KM"
"Iste (secesionističke aktivnosti) nisu povučene, kako je zahtijevala Savezna vlada. Umjesto toga, predsjednik Dodik dodatno je eskalirao političku krizu. Konačni prekid četiri projekta je stoga bio logičan slijed", navodi se u odgovoru Ambasade Njemačke za Radio Slobodna Evropa.
U Ambasadi nisu željeli da komentarišu dogovor vlada entiteta RS i Mađarske da mađarske kompanije preuzmu finansiranje projekata od kojih je odustala Njemačka. Vlada RS objavila je da Mađarska preuzima finansiranje projekata od kojih je Njemačka odustala u danu kada je u Banjoj Luci boravila delegacija te zemlje, predvođena premijerom Viktorom Orbanom.
Mađarski premijer jedan je od ključnih saveznika proruski orjentisanog predsjednika RS Milorada Dodika, a u Banjoj Luci mu je 5. aprila uručeno odlikovanje Orden RS na ogrlici.
Nikšić sa zastupnicima iz Francuske i Njemačke: 'EU neće ostaviti BiH samu na putu integracija'
"Njemačkim poreznim obveznicima teško je objasniti zašto bi Njemačka trebala podržavati značajnom sumom entitet koji, prema izjavama njegovog predsjednika, otvoreno razmišlja o izlasku iz Bosne i Hercegovine", istakli su u Ambasadi Njemačke u Sarajevu.
Istakli su kako Njemačka podržava BiH u njenom približavanju Evropskoj uniji, te da je spremna dodatno intezivirati saradnju sa BiH i entitetima, uz preduslove: "Temeljni zahtjev je očuvanje mira, vladavine prava i teritorijalne cjelovitosti države Bosne i Hercegovine. Nastavljamo našu saradnju sa civilnim društvom u Republici Srpskoj. Isto vrijedi i za državne i regionalne projekte njemačke razvojne saradnje."
Iz kojih projekata u RS se povukla Njemačka?
Među projektima od kojih je odustala njemačka Vlada je i izgradnja vjetroelektrane "Hrgud" u Berkovićima, opštini na jugoistoku BiH. Vrijednost projekta je oko 64,28 miliona evra, od čega je Njemačka razvojna banka osigurala 60 miliona evra, a ostatak bi financirala Elektroprivreda RS.
Njemačka se povukla i iz projekta obnove hidroelektrane kod Trebinja, na jugu zemlje, kao i projekta zbrinjavanja otpadnih voda u Gradišci, na sjeveru Bosne i Hercegovine. Do povlačenja iz projekata je došlo nakon odluke Narodne skupštine RS-a iz decembra 2021. o vraćanju nadležnosti i stvaranju vlastitih institucija s ciljem slabljenja države.
Njemačka Vlada je u aprilu 2022. godine odlučila privremeno zaustaviti projekte, a u augustu prošle godine se potpuno povukla.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.