Potvrđeno prisustvo ptičije gripe u Prijedoru: Upućen apel vlasnicima

Radiosarajevo.ba
Potvrđeno prisustvo ptičije gripe u Prijedoru: Upućen apel vlasnicima
EPA / Ilustracija
Veterinarski fakultet u Sarajevu potvrdio je u petak prisustvo virusa visoko patogene influence ptica, podtip H5 u jednom domaćinstvu s ekstenzivnim držanjem domaće peradi u naselju Tukovi, na području grada Prijedora.

Sva nadležna tijela odmah su obaviještena i održan je hitni sastanak predstavnika Kancelarije za veterinarstvo BiH, Ministarstva za poljoprivredu, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske i Veterinarskog instituta Republike Srpske „Dr. Vaso Butozan“ u Banjoj Luci.

Na sastanku je dogovoreno da se hitno pozove krizni štab grada Prijedora i formira grupa lokalnog centra za kontrolu bolesti koja će biti zadužena za koordinaciju provođenja mjera na terenu. U skladu s odredbama Pravilnika o mjerama za suzbijanje i kontrolu influence ptica (Sl. glasnik BiH, broj 35/10) dogovoreno je hitno provođenje propisanih mjera, uključujući proglašavanje zaraženog i ugroženog područja, zabranu kretanja i držanja peradi na otvorenom, popis imanja i mjere nadzora.

Odmah po održavanju sastanka s lokalnim kriznim štabom grada Prijedora pristupilo se sanaciji žarišta, pri čemu je izvršena depopulacija peradi na zaraženom imanju, uklanjanje leševa uginule peradi i provođenje mjera dezinfekcije.

U ovom trenutku u toku je laboratorijska dijagnostika za utvrđivanje podtipa N virusa. Pretpostavlja se da se radi o istom podtipu koji se u proteklom periodu javlja na području cijele Evrope, odnosno H5N8, koji do sada nije izazivao obolijevanje ljudi, međutim do konačne laboratorijske potvrde nije moguće sa sigurnošću potvrditi ovu informaciju.

Virus je utvrđen kod domaćih koka u zaraženom domaćinstvu, a prilikom provođenja mjera sanacije žarišta, odnosno depopulacije, uzeti su uzorci i od drugih vrsta peradi koji su proslijeđeni u laboratoriju. U skladu sa do sada prikupljenim informacijama bolest je najvjerovatnije unesena kontaktom s divljim migratornim pticama. Povoljna informacija je da u zoni zaraženog i ugroženog područja nema velikih komercijalnih farmi peradi.

"Iako je Kancelarija za veterinarstvo BiH već apelirala putem medija da svi vlasnici peradi pojačaju na svojim imanjima provođenje biosigurnosnih mjera i spriječe kontakt divljih i domaćih ptica, još jednom koristimo priliku da istaknemo značaj provođenja ovih preventivnih mjera", naveli su u saopćenju Kancelarije za veterinarstvo BiH.

Nadležna tijela će nastaviti s provođenjem propisanih mjera na zaraženom i ugroženom području u narednom periodu, odnosno najmanje 30 dana od posljednjeg slučaja nakon što su provedene sve mjere na zaraženom imanju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije