Potvrđena optužnica protiv trojice pripadnika VRS zbog streljanja zarobljenih Bošnjaka u Srebrenici

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu u predmetu Milan Jevtić i drugi, koja optužene Milana Jevtića, Rajka Čalmića, Ostoju Perišića i Dejana Milanovića tereti da su radnjama opisanim u optužnici počinili krivično djelo zločini protiv čovječnosti.
Optuženi se, između ostalog, terete da su, u okviru široko rasprostranjenog i sistematičnog napada usmjerenog protiv civilnog bošnjačkog stanovništva Zaštićene enklave Srebrenica i Žepa, znajući za takav napad i da njihove radnje čine dio tog napada, postupajući sa namjerom da diskriminiraju grupu Bošnjaka, od početka jula do kraja augusta 1995. godine, vršili progon na nacionalnoj, etničkoj i vjerskoj osnovi, lišavanjem života zarobljenih muškaraca Bošnjaka, na način da su optuženi Rajko Čalmić i Ostoja Perišić, zajedno sa drugim pripadnicima 1. milićke Ipbr VRS, tačno neutvrđenog dana u julu 1995. godine, a po naređenju optuženog Milana Jevtića, lišili života (strijeljali) 31 civila bošnjačke nacionalnosti koji su prethodno bili zarobljeni, a čiji posmrtni ostaci su naknadno pronađeni i identifikovani.
Nadalje, optuženi Dejan Milanović se tereti da je tačno neutvrđenog datuma u julu 1995. godine, u mjestu Brežanci, obavljajući dužnost vojnika-kuhara, u objektu koji je pripadao 1. bataljonu 1. milićke Ipbr VRS, kojim je komandovao Milan Jevtić, pucajući iz neposredne blizine lišio života jednog zarobljenog civila bošnjačke nacionalnosti.

Zatraženo produženje pritvora za majku i sina koji su držali 31 dijete u kući u Brčkom
Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.
Navedena sudska vijeća su prihvatila da je u julu 1995. godine ubijeno između 7.000 i 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice i njene okoline, kao i da je veliki broj žena, djece i starijih osoba prisilno preseljen. Žrtve su nakon egzekucija bile pokopane u primarnim grobnicama, a kasnije su iskopane i ponovo pokopane u sekundarnim grobnicama tokom septembra i oktobra 1995. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.