Potpisan ugovor o sufinansiranju investicija iseljeništva u povratničkim sredinama u BiH

1
Anadolija
Potpisan ugovor o sufinansiranju investicija iseljeništva u povratničkim sredinama u BiH
FOTO: AA / Potpisivanje ugovora za sufinansiranje investicijskih projekata iseljeništva u povratničkim sredinama u BiH

Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica u petak, 8. no je u sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine upriličilo potpisivanje ugovora za sufinansiranje investicijskih projekata iseljeništva u povratničkim sredinama na prostoru Bosne i Hercegovine.

Za ovu namjenu predviđena su sredstva u visini od 700.000 KM, a očekuje se upošljavanje 43 osobe u prvoj godini realizacije projekta.

Očekivana ukupna ulaganja Federalnog ministarstva i investitora prelaze 2,2 miliona KM za pokretanje i rad 14 novih privrednih subjekata.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Riječ je o investicijskim projektima koji su pokrenuli poduzetnici iz bosanskohercegovačkog iseljeništva radi ekonomskog osnaživanja povratnika, te animiranja građana koji imaju boravište van države, da daju doprinos ekonomskom napretku Federacije i Bosne i Hercegovine.

Resorni ministar Nerin Dizdar kazao je da Vlada Federacije BiH za ovaj projekat nudi podršku u iznosu do 150.000 KM po pokrenutom biznisu.

"Ove godine imamo 14 aplikacija Bosanaca i Hercegovaca, sa prebivalištem u inostranstvu, koji otvaraju radna mjesta i pokreću biznise u Bosni i Hercegovini od Bratunca, Bijeljine, Busovače, preko Viteza, Mostara i čitavog niza sredina u Bosni i Hercegovini. Raduje nas što ove godine imamo i veći odziv nego protekle godine kada smo počeli s realizacijom ovog projekta koji oslikava opredjeljenje Vlade Federacije BiH za stvaranjem konkretnih i tješnjih veza sa bosansko-hercegovačkim iseljeništvom i zapravo gdje je naša želja da kreiramo istinski partnerski odnos", rekao je Dizdar.

Dodao je da je namjera je da do kraja njihovog mandata bude pokrenuto više od 50 biznisa u Bosni i Hercegovini uz podršku iseljeništva.

Cilj je jačanje veza i saradnje kroz projekte koji predviđaju otvaranje novih radnih mjesta i povratak ljudi.

Jedan od korisnika ovog projekat je i Ramo Sejad Delić iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), porijeklom iz Bratunca, koji će svoja sredstva uložiti u benzinsku pumpu s marketom i cafe restoranom, a koja će u početku zaposliti šest povratnika, s tendencijom rasta broja zaposlenih.

"Ovo je velika priča i po prvi put čini mi se da se uspostavlja partnerski odnos između vlasti Bosne i Hercegovine i nas dijaspore. Prvi put imamo priliku da ne dolazimo samo radi glasanja u BiH, nego da se nudi partnerstvo i drago mi je zbog toga", kazao je Delić.

Sejo Redžić, koji je na današnjoj konferenciji zastupao Muhameda Redžića, bosanskohercegovačkog biznismena iz Austrije, a koji će svoja sredstva uložiti u projekat u Mostaru, pozvao je bosanskohercegovačku dijasporu da razmišljaju o ulaganju u svoju zemlju.

"Radi se o partnerskom odnosu. Dakle, ovdje se ne radi nikakvim donacijama, nego se radi o zdravim investicijskim idejama, koje ovo ministarstvo podržava i zahvaljujem se ljudima u ministarstvu koji su izuzetno profesionalni", kazao je Redžić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije