Porodice u Potočarima: Treba dan da se obiđe familija koja je ukopana u Memorijalnom centru
Otac, suprug, amidže, dajdže...Porodice pristižu u Potočare i obilaze mezare najmilijih koji su u ljeto 1995. godine ubijeni u genocidu počinjenom u Srebrenici.
Sadeta Alić prolazi od mezara do mezara i uči Fatihu članovima uže i šire familije koji su ubijeni u genocidu počinjenom u Srebrenici u ljeto 1995. godine. Vratila se u svoje Đogaze u blizini Potočara. Jula 1995. godine u konvoju je sa dvije kćerke i sinom stigla do slobodne teritorije. Međutim, muž Amil je ubijen.
"Ubijen mi je suprug, tu je ukopan. Tu su i njegova tri brata. Tu su i od dajdže Emina tri sina. Tu su i tri sina od dajdže Omera. Ostala je samo kćerka, od muškaraca niko nije preživio", navodi Sadeta koja je tog jula sa djecom bila u Fabrici akumulatora.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Kada su izašli iz Srebrenice najmlađa kćerka je imala dvije godine.
"Najstarija kćerka je bila treći razred, a sin drugi. Izašla sam sa njih troje. Danas imaju svoje porodice, hvala Allahu, samo što suprug nije prešao. Teško ih je bilo odgajati bez oca. Borila sam se i izvela sam ih na pravi put. Dok sam živa gledat ću da ne zaborave za svoje koji su ovdje pokopani i koji su nestali. Da sam pisala na papir ne bih mogla izbrojati koliko mi je ubijeno u genocidu. Treba mi dan da obiđem svoju familiju u mezarju, koliko ih je ovdje ukopano", kazala je Sadeta.
Na mezar ocu Mustafi došao je Eniz Ibrahimović. Rođen je u Srebrenici, ali danas živi u Brčkom: "Otac mi je ubijen 1995. godine. Ukopan je. Dolazimo i obilazimo ga. Teško je da čovjek priča o svemu što je urađeno."
U Potočarima se završava kopanje mezara: Ove godine posljednji smiraj naći će 30 žrtava genocida
U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima ove godine bit će ukopani posmrtni ostaci 30 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima "zaštićene zone UN-a" u Srebrenici.
Među žrtvama koje će biti ukopane ove godine, bit će i četiri maloljetnika. Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je dječak Elvir Salčinović, koji je imao 15 godina kada je ubijen. Ubijen je na području Baljkovice, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice Liplje kod Zvornika 2001. godine. Iako je identifikovan još 2011. godine, njegova porodica sve do ove godine nije smogla snage da ukopa Elvira. On će konačan smiraj naći uz svoga oca Turabiju i brata Almira, koji su u Potočarima ukopani 2003. odnosno 2011. godine.
Bit će ukopana i dva 16-godišnjaka, Mustafa Mekanić i Esed Klempić. Njihovi posmrtni ostaci su ekshumirani tokom 2001. godine na različitim lokacijama, na području Glogove i Kamenice. I oni su identifikovani u ranijim godinama – 2008, odnosno 2013, međutim tek smo sada dobili saglasnost za njihov ukop. Još jedan maloljetnik će naći konačan smiraj, a radi se o Semiru Đoziću. Imao je 17 godina kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani 2002. godine.
Nezir Muminović je najstarija žrtva genocida u Srebrenici koja će biti ukopana ove godine. Imao je 65 godina u trenutku kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su na području Kamenice 2007. godine. Ove godine će biti ukopani i otac i sin - Vejsil i Hasib Mujanović.
Svake godine, nakon kolektivne dženaze žrtava genocida u Srebrenici 1995, u Potočarima uslijede i reeskhumacije ranije ukopanih žrtava radi pridodavanja naknadno pronađenih posmrtnih ostataka. Ove godine će se otvoriti 71 mezar. U prostorijama Podrinje identifikacionog projekta se nalazi još oko 400 posmrtnih ostataka koji također čekaju na proces reekshumacije i reasocijacije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.