Poplavljeni objekti u još jednom bh. gradu: Građani traže odgovornost
Usljed obilnih padavina 10. juna od 14:45 sati, došlo je do porasta vodostaja rijeke Tešanjke i njenih pritoka u Tešnju.
"Usljed količine padavina u kratkom roku, došlo je do izlivanja vode iz korita. Poplave su zahvatile šest mjesnih zajednica u južnom dijelu općine Tešanj. U trenucima prije izlivanja vode iz potoka, policija i civilna zaštita su preventivno djelovali sa upozorenjima.
Nije bilo životno ugroženih, a dojavljene su štete u nekoliko privatnih i poslovnih objekata. U određenom periodu regionalni put i nekoliko lokalnih puteva su bili neprohodni. U prvim trenucima angažirani su pripadnici civilne zaštite i profesionalne vatrogasne jedinice, pripadnici dva dobrovoljna vatrogasna društva, komunalno preduzeće i policija. Na terenu su angažirane firme na obezbjeđenju nužne prohodnosti. U 20 sati održana je sjednica Štaba civilne zaštite te donešena odluka o proglašenju stanja prirodne nesreće.
Sindikat traži da se zabrani upotreba mobitela tokom nastave u školama u Sarajevu
Voda se brzo nakon prestanka padavina povukla u riječna korita, a pripadnici civilne zaštite sa svim pobrojanim su tokom noći nastavili raditi na čišćenju i otklanjanju posljedica izazvanih poplavom. Očešćene su i najvećim dijelom oprane glavne saobraćajnice kroz Tešanj i na putu Tešanj-Tešanjka.
Građanstvu je izdato upozorenje na potrebu opreza u pristupu otvorenim vodotocima, te u korištenju vode iz privatnih i javnih vodovoda i bunara. Sanitarno-vodna inspekcija će tokom dana raditi na provjeri stanja vodovodnih sistema i javnih površina", navodi se u jučerašnjem saopćenu Općine Tešanj.
Općina danas upozorava građane na visok rizik upotrebe vode za piće ukoliko je promijenila organoleptička svojstva (miris, okus, boju).
"Takvu vodu ne koristiti za piće već: koristiti vodu iz izvora provjerenog kvaliteta, zatim flaširanu vodu, te vodu upitnog kvaliteta prije upotrebe treba prokuhati u trajanju 30 minuta od ključanja.
Vlasnicima vodnih objekata (mjesne zajednice, udruženja građana i fizička lica) koji upravljaju vodovodnim sistemima ili posjeduju vlastiti bunar sugerišemo da vodu redovno hlorišu. Koncentraciju rezidualnog hlora u vodi na krajnjim tačkama sistema držati u vrijednosti od 0,3 mg/l do 0,5 mg/l uz svakodnevno kontrolisanje.
Nakon povlačenja vode potrebno izvršiti mehaničko čišćenje svih poplavljenih površina, objekata i vodnih objekata, zatim pranje detrdžentima te izvršiti dezinfekciju", navodi se u saopćenju.
Građani su kroz svoje objave tražili odgovornost - neki krive nelegalnu gradnju, dok drugi kažu da je problem i u tome što se otpad ne odlaže u mjesta koja su predviđena za to.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.