Policija i pravosuđe potvrdili: U Kiseljaku nema nacionalne netrpeljivosti
Unatoč trudu koji su u proteklih godinu dana uložili bošnjački političari pokušavajući od Kiseljaka napraviti "slučaj", svi njihovi pokušaji pali su u vodu, piše Večernji list BiH.
Kiseljak nije "grad slučaj"
Policija i pravosuđe nisu našli elemente nacionalne netrpeljivosti u izmišljenim, kao ni stvarnim događajima kojima se kao motiv pokušalo nametnuti nacionalnu netrpeljivost, u ovom slučaju Hrvata prema Bošnjacima i njihovim vjerskim poglavarima. Kako bošnjački političari nisu bez razloga utihnuli, potvrđuju policijska izvješća i sudske presude po kojima je istina izašla na vidjelo.
A obznanjena je nakon što je vijećnik HDZ-a BiH Boris Mrnjavac krajem ožujka zatražio od MUP-a Srednjobosanske županije da mu se dostave informacije u kojoj su fazi istrage sljedeći predmeti: napad na pokrivenu ženu u kolovozu prošle godine, paljenje vozila Mustafe efendije Pašića u rujnu te navodni napad na Zijadu Fejzić, zaposlenicu Matičnog ureda općine Kiseljak, prijavljen također u rujnu prošle godine.
Uz odgovor na pitanje u kojoj fazi je istraga o navedena tri predmeta koja su izazvala snažne medijske napade na Kiseljak i uznemirenost stanovnika tog mjesta, Mrnjavac je tražio i uvid u sudske presude, ako su one donesene, po sva tri slučaja. U dostavljenom odgovoru, koji potpisuje Nijaz Klisura, zapovjednik Policijske postaje Kiseljak, konstatirano je kako je u prvom slučaju riječ o nasilničkom ponašanju te da je protiv optuženoga M. G. podignuta optužnica. Optužnica je podignuta i protiv M. E. kojega se tereti da je zapalio vozilo efendiji Pašiću ispred njegove obiteljske kuće u mjestu Duhri, a tereti ga se za kazneno djelo izazivanja opće opasnosti.
Neslužbeno doznajemo kako je počinitelj bošnjačke nacionalnosti te da je motiv uništavanja imovine efendije Pašića osveta zbog preljuba. Takve informacije potvrđuje i policijsko izvješće u kojemu stoji kako "u konkretnom slučaju nije riječ o nacionalnom incidentu". Kada je riječ o tom slučaju, Kiseljak su u rekordnom razdoblju obišli svi istaknutiji bošnjački dužnosnici i mediji. Posjetio ga je i načelnik općine Mladen Mišurić Ramljak koji je pokušao smiriti uzavrele strasti. Bezuspješno, a uzaludna su bila i upozorenja susjeda efendije Pašića koji su im dali nagovijestiti kako tu nema nikakve međunacionalne mržnje, već su u pitanju drugi problemi.
Za razliku od palitelja vozila efendije Pašića, čiji su motivi manje-više poznati, odgovora na pitanje što je motiviralo matičarku Zijadu Fejzić da izmisli napad s predznakom međunacionalne netrpeljivosti, ostat će i dalje nejasan. Povod je bio dolazak T. M. u Matični ured sa zahtjevom da se ispravi pogreška na njezinu vjenčanom listu, odnosno da na njemu stoji ime matičarke koja je obavila vjenčanje, a ne one koja nije. Umjesto ispravljanja pogreške koju je napravio njezin ured, matičarka Fejzić podnosi zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv T. M., koja ju je upozorila na evidentan propust, izmišljajući uvrede na nacionalnoj osnovi koje joj, po svemu sudeći, nikad nisu upućene.
U odluci Općinskog suda Kiseljak, kojom se obustavlja postupak protiv T. M., izričito stoji kako se u “činjeničnom opisu ne navodi ni jedna konkretna radnja ometanja službenika u obavljanju službenih poslova ni radnja omalovažavanja po nacionalnoj ili vjerskoj pripadnosti državnog službenika”. Zapovjednik PP Kiseljak Nijaz Klisura priznao je vijećnicima u OV-u Kiseljak kako je taj postupak, u kojem nije bilo konkretnih dokaza, pokrenut zbog medijskih pritisaka koji su u ovom slučaju kulminirali jer im je prethodio napad na pokrivenu ženu i paljenje vozila imamu Pašiću.
Izmišljeni napad
Mjerodavnima ostaje sankcionirati matičarku Fejzić jer je izmišljenim napadom negativno utjecala na Kiseljak, ali i pozabaviti se stanjem u policiji koja je očigledno podijeljena po nacionalnoj osnovi jer inicira sudske postupke bez činjenica i dokaza, ovisno o nacionalnoj pripadnosti počinitelja i navodne žrtve.
Šteta koju su navedeni incidenti nanijeli Kiseljaku i stanovnicima je nepopravljiva. Javnom isprikom i objavom rezultata istrage te sudske odluke mogu je barem dijelom popraviti političari i mediji čiji je trud, u nastojanju da Kiseljak predstave netolerantnom sredinom s visokim postotkom nacionalne netrpeljivosti, propao. Takvi zasad šute, kao i vijećnici SDA koji su ih poticali na takvo ponašanje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.