Počinje "hvatanje" pasa sa zeničkih ulica: Iz ŠAPE uputili molbu građanima

Radiosarajevo.ba
Počinje "hvatanje" pasa sa zeničkih ulica: Iz ŠAPE uputili molbu građanima
Arhiv / Ilustracija
Uz najavu početka akcije uklanjanja napuštenih pasa s ulica Zenica, iz Udruženja za spašavanje i zaštitu životinja ŠAPA Zenica pozvali su građane, medije i nadležne na kolektivni monitoring rada Albe Zenica i rada skloništa te poštivanja zakona.

Iz Udruženja su pozvali građane da fotografiraju i obrate pažnju na vozila koja budu u funkciji prijevoza pasa, registarske oznake, da li je vozilo označeno u skladu s propisima kao higijenski servis ili sklonište, da li vozilo ima u unutrašnjosti boxove za pojedinačni smještaj pasa, potrebnu opremu, dovoljno prostora za human prijevoz pasa, dalje da obrate pažnju i snime po potrebi čin hvatanja i odvoženja pasa da li se isto provodi u skladu sa Zakonom, pri čemu se životinji ne proizvodi strah, stres i bol, te da popišu lokalitete s kojih su psi odvedeni, po mogućnosti pribilježe koji su psi odvedeni i slikaju, a kako bi se istima moglo ući u trag u skloništu isti ili naredni dan. 

„Svaki građanin ima pravo da ode u Sklonište i posjeti pse. Sklonište mora po Zakonu imati radno vrijeme za rad sa strankama minimum četiri sata na dan! Pristup građanima niko ne može uskratiti, kao ni želju da vidite baš svog psa kojeg ste godinama hranili, ako je odveden, da odnesete hranu i ponudite volontiranje ili šetanje pasa, te u konačnici psa udomite. Svaka zabrana ulaska ili osporavanje ulaska da vidite psa je prekršaj podzakonskog akta. Svaki gubitak traga o psu ili navodna eutanazija psa o čijem ponašanju i zdravstvenom statusu mogu posvjedočiti i građani i veterinari je krivično djelo“, ističe se u saopćenju i dodaje:

„Većina pasa na ulicama Zenica je potpuno socijalizirana, pitoma, zdrava, vakcinisana i sterilizirana, naviknuta na život s ljudima. Pristup po kojem se hvataju sterilizirana, vakcinisani psi je pogrešan i protiv je slovu zakona, a time se i potiru dugogodišnje preventivne mjere na stabilizaciji populacije u gradu. Takvi psi nakon pregleda i eventualne ponovne vakcinacije i čipovanja trebaju biti vraćeni na ulicu na svoje lokacije.  U protivnom veoma brzo nakon obećanih akcija, grad će se puniti drugim psima, manje socijaliziranim, nesteriliziranim, jer se problem NE rješava uklanjanjem pasa s ulica no cjelovitim pristupom, i bavljenjem primarnim problemom a to je napuštanje pasa od strane neodgovornih vlasnika koje mora biti sankcionirano.  Ovakav način uklanjanja pasa sa ulica samo će problem produbiti.“

„Kapacitet azila je poznat i svaki pokušaj da se pitomi, sterilizirani psi eutanaziraju, ubijaju, da im se izgubi trag biće jasan dokaz počinjenja krivičnog djela. Zakon je nadalje jasan azil se smije punit samo do kapaciteta, nakon toga svi sterilizirani pitomi psi ponovno vakcinisani imaju se vratiti na ulicu.“

Pozvali su i Kantonalnu veterinarsku inspekciju da se kao najodgovornija instanca za nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja i nadzora nad radom skloništa i higijenskih servisa u Kantonu, očituje po ovom pitanju, te sprovodi kontinuirani inspekcijski nadzor nad objektom skloništa u Stranjanima, radom veterinara veterinarske stanice WETA, radom radnika Albe unutar skloništa i u dijelu aktivnosti vezanim za hvatanje i prevoz pasa.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije