Počela izrada Strategije i Akcionog plana zaštite okoliša u BiH do 2030. godine
Počela je realizacija projekta izrade Strategije i Akcionog plana zaštite okoliša BiH za period do 2030. i dalje (ESAP BiH 2030+).
ESAP BiH 2030+ predstavlja strateški dokument u kojem će biti utvrđeni ciljevi politika zaštite okoliša u BiH i najvažnije aktivnosti do 2032. godine i dalje.
Očekuje se da će ovaj dokument poboljšati politike u oblasti okoliša/životne sredine u državi i olakšati usklađivanje propisa sa pravnom stečevinom EU u ovoj oblasti na različitim nivoima vlasti – BiH, FBiH, RS i BD BiH.
Cjelokupni dokument ESAP-a će sadržavati četiri akciona plana, po jedan za svaki nivo vlasti (BiH, FBiH, RS i BD BiH), te sedam EU oblasti okoliša/životne sredine: voda, otpad, biodiverzitet, kvalitet zraka, klimatske promjene i energetika, sigurnost hemikalija i buka, upravljanje resursima i upravljanje pitanjima okoliša/životne sredine.
Priprema ESAP-a BiH 2030+ je povjerena Štokholmskom institutu za okoliš (SEI), koji će nadležnim organima isporučiti ključni instrument za ostvarivanje održivosti u oblasti okoliša i unapređenje zdravlja i dobrobiti sadašnjih i budućih generacija građana u cijeloj zemlji.
Finansijsku podršku realizaciji projekta pruža Ambasada Kraljevine Švedske u BiH.
"Ova Strategija je okupila sve aktere iz oblasti okoliša/životne sredine u BiH. Švedska cijeni opredijeljenost svih nivoa vlasti u BiH. Vjerujemo da će visok nivo učešća u ovom procesu polučiti dobre rezultate za dobrobit okoliša/životne sredine i građana BiH. Ova Strategija će također biti važan doprinos napretku u procesu pristupanja BiH EU, kao i ispunjavanju obaveza iz Agende 2030", kazao je ranije Torgny Svenugnsson, savjetnik i zamjenik šefa Misije, Ambasada Švedske.
Na dugoročnoj osnovi, projekat će unaprijediti okoliš u BiH kao i napredak u procesu približavanja BiH članstvu u EU.
Prema navodima iz Izvještaja UN-a iz 2018.godinu, BiH se još uvijek suočava sa ozbiljnim izazovima u oblasti okoliša/životne sredine.
To su, između ostalih, zagađenost zraka, problemi u upravljanju otpadom i pročišćavanju otpadnih voda, krčenje šuma, zabrinutost u pogledu uticaja proizvodnje hidroenergije na vodne resurse i biološku raznolikost, te potreba za proglašavanjem više zaštićenih područja - što su sve pitanja čije će rješavanje biti obuhvaćeno ESAP-om BiH 2030+.
Projekat ESAP 2030+ trebao bi biti okončan u aprilu 2022. godine. Više o projektu možete pročitati OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.