Osoba s invaliditetom u BiH dobila desetine odbijenica za posao, sada ima uspješan privatni biznis
Poslodavci osobe sa invaliditetom najčešće koriste samo kao instrument za dobijanje poticaja od države.
Stigma, diskriminacija, otežan proces zapošljavanja. Brojni su problemi sa kojima se osobe sa invaliditetom susreću u svakodnevnom životu – uprkos zakonima i stalnom naglašavanju važnosti inkluzije i jednakih šansi za sve.
Međutim, prepreke nekada mogu biti motiv za hrabrije postupke i put ka uspjehu. Niz odbijenica Zijadu Aljiću bio je put u pokretanju samostalnog obrta.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Njegova supruga i on su osobe sa invaliditetom, koji ih je koštao prava na zaposlenje, ne njihovom krivicom. Spremni za rad, ali volja nije bila dovoljna.
Motiv za pokretanje vlastitog biznisa
Međutim odbijenice nisu bile razlog za odustajanje, nego motiv za pokretanje vlastitog biznisa.
Život s invaliditetom u BiH: Kako magistar prava ne može pronaći posao u svom gradu?
"Otvorili smo ovu trgovinsku radnju zato što nismo uspjeli da dobijemo stalno zaposlenje. Poslodavci nemaju sluha za osobe sa invaliditetom. Misle da ne mogu obavljati te poslove i jednostavno ne žele da ih zaposle", kaže Zijad za Federalnu TV i poručuje nadležnim da daju priliku osobama sa invaliditetom.
Poslodavci osobe sa invaliditetom najčešće koriste samo kao instrument za dobijanje poticaja od države.
"Često čujete nema problema ja ću ga zaposliti, pa neka on sjedi kod kuće. Mi ne želimo da sjedimo kod kuće. Mi želimo da budemo uključeni u društvo i da ravnopravno sukladno našim potencijalima doprinesemo razvoju društva", kaže Suvad Zahirović, direktor Centra za osobe sa invaliditetom Tuzla.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.